11 efektywnych trików: jak znaleźć lektora?

Stwierdziłeś, że zajęcia z lektorem są właściwą dla Ciebie drogą do nauki języka obcego?

Właśnie zacząłeś rozglądać się za kimś, kto skutecznie pomoże Ci osiągnąć Twój cel?

Ten artykuł jest dla Ciebie!

Zdradzę Ci kilka prostych trików, które pomogą Ci wybrać odpowiedniego lektora. Czeka Cię trochę pracy, ale pamiętaj, jeśli zależy Ci na czymś, musisz się do tego przyłożyć, nic samo się nie zrobi. Na koniec będę mieć dla Ciebie dobrą wiadomość. Po prostu nie wyjdziesz stąd bez dobrego lektora 🙂

1. Wiedz po co to robisz

Zanim zadzwonisz i zaczniesz rozmawiać z osobami, które znajdziesz w internecie lub o których dowiesz się z polecenia, przypomnij sobie, że wiesz dokładnie, po co to robisz. Szukasz lektora, bo chcesz poprawić swój angielski zgodnie z Twoim celem i jest to dla Ciebie bardzo ważne (matura, egzamin, porozumiewanie się w pracy, wyjazd za granicę, itd.). Chcesz znaleźć nauczyciela, z którym na lekcjach spędzisz motywujący i inspirujący czas. Takie nastawienie pomoże Ci zachować wytrwałość i wiarę, że znajdziesz taką osobę. Nie bój się zadawać pytań. Nikt nie będzie nic o Tobie sądził i myślał. Jesteś Ty, Twój cel i Twoje myśli. Zawsze możesz zwalić winę na mnie, że napisałem, żeby o to wszystko pytać 🙂

2. Potraktuj to jak projekt

Zrób listę lektorów na kartce lub komputerze, zapisz dane lektora, kontakt, swoje wrażenia z rozmowy oraz opisową ocenę. Dzięki temu wybierzesz z kim się spotkać. Jeśli nie zrobisz takiej listy i zadzwonisz do ponad trzech osób gwarantuję Ci, że wszystko Ci się pomiesza, nie zapamiętasz ważnych szczegółów i w rezultacie stracisz czas, a tego nie chcemy.

3. Zapytaj o referencje, a przy okazji…

Zapytaj o numery telefonów do aktualnych klientów, których uczy lektor, najlepiej takich, którzy mają zbliżone do Ciebie cele. Lektor raczej nie ma ich przygotowanych na poczekaniu i oddzwoni, aby je podać. Wypadałoby również, aby lektor zapytał te osoby czy wyrażają zgodę na przekazanie komukolwiek ich numeru. Jeśli ustalisz, że lektor podał Ci te numery bez zgody i uprzedzenia swoich klientów, wykreśl takiego lektora z listy, chyba że chcesz, żeby przekazywał w podobny sposób informacje o Tobie obcym ludziom.

4. Aby zapalać innych samemu trzeba płonąć…

Zapytaj lektora jakie stosuje sposoby na motywowanie swoich uczniów. Pytanie jest otwarte i jeśli lektor nie udzieli żadnej odpowiedzi może to oznaczać dwie rzeczy: słabą kreatywność lub słabe pojęcie o nauczaniu. Zwróć uwagę w jaki sposób opowiada o swoich uczniach, kursach, od razu wyczujesz czy jest to coś co naprawdę lubi robić i spełnia się w tym.

5. Oczekuj konkretów

Jeśli lektor powie Ci „korzystam z różnych źródeł i różnych podręczników”, to dobrze. Jednak drąż dalej, zapytaj o jakiś case study, czyli poproś o przykład zajęć, które aktualnie prowadzi. Powinien wtedy wybrać jednego lub kilkoro ze swoich klientów, opisać ogólnie jego profil i przedstawić na przykładach z jakich materiałów korzysta i jak wyglądają lekcje. Tutaj zasada jak powyżej: jeśli zdradzi Ci nazwisko klienta lub inne dane, których nie powinien, skasuj go z listy. Jeśli będzie entuzjastycznie opowiadał o kursach, jakie prowadzi, to bardzo dobry znak.

6. Zapytaj od jak dawna uczy i z kim pracuje mu się najlepiej

Dzięki temu możesz określić w czym się specjalizuje i czy znajdziecie wspólny język.

Jeśli lektor powie Ci, że najlepiej czuje się w nauce od podstaw albo w nauczaniu dzieci, a Ty potrzebujesz przygotować się do egzaminu na wyższym poziomie zastanów się czy nie szkoda Waszego czasu. Czasami dzięki takiemu pytaniu powie Ci więcej o sobie. Sam czas doświadczenia nie ma determinującego znaczenia, ale pytanie pokazuje czy nauczyciel jest zmotywowany do udzielania lekcji i czy ma doświadczenie. Entuzjazm, kreatywność i pozytywne nastawienie może skutecznie zbalansować mniejsze doświadczenie – wszystko zależy od Twoich potrzeb.

7. Materiały i metody 

Jeśli lektor poda Ci nazwę jednego podręcznika i powie „uczę tylko z niego, bo jest najlepszy” w Twojej głowie powinna zapalić się czerwona kontrolka ostrzegawcza. Dobry lektor przede wszystkim używa materiałów zgodnie z potrzebami ucznia. Im większa otwartość i doświadczenie, tym więcej materiałów i pomysłów. Najlepiej jeśli usłyszysz różne propozycje i przykłady w zależności od klienta. Np. testy maturalne to dobry materiał przy przygotowaniu do matury, ale nie dla kursu konwersacyjnego czy biznesowego.

8. Pierwsza randka

Każdy dobry lektor powinien zacząć od tego, że dobrze Cię pozna. Sprawdzi Twój poziom, dowie się czego potrzebujesz, aby przygotować zajęcia dla Ciebie. Jeśli lektor na dzień dobry wyciągnie pierwszą lepszą książkę i zacznie Cię zarzucać rzeczami od czapy bez przedstawienia jakiegokolwiek strategii działania, najlepszym wyjściem będzie zakończyć tę znajomość.

9. Przygotowanie do zajęć

Lektor na każdych zajęciach powinien przedstawić plan działania, czyli powiedzieć Ci do czego dana lekcja będzie zmierzać i jaka jest jej rola w kontekście Twojego celu. Jeśli widzisz, że lektor na lekcji improwizuje i gubi się w materiałach skacząc po tematach oznacza to, że po prostu się nie przygotował. OK, raz na jakiś czas może zdarzyć się nieprzewidziana sytuacja, która uniemożliwi przygotowanie do zajęć. Wtedy jednak powinien Ci o tym powiedzieć i możesz jak najbardziej to zrozumieć, ale jeśli zdarza się to częściej zmień lektora, bo tracisz pieniądze i czas.

10. Dobry bat

Lektor nie włoży Ci wiedzy do głowy. Lektor nie sprawi, że się nauczysz. To Ty się uczysz. Ty utrwalasz i doskonalisz swoją wiedzę. To Ty jesteś odpowiedzialny za to ile się nauczyłeś. Jednak to lektor jest właściwą osobą, aby od Ciebie dużo wymagać. Jeśli nie wyobrażasz sobie przyjścia na zajęcia bez wykonania zadanej pracy samodzielnej to znaczy, że nauka ma właściwy kształt. Jeśli lektor nawet nie pamięta co Ci zadał nie idźcie tą drogą.

11. Nie bój się zmiany

Określ co czujesz po wyjściu z zajęć. Czasami osobowość innych determinuje nasze samopoczucie. Jeśli po zajęciach czujesz się źle, zdołowany i wydaje Ci się, że nauka jest bez sensu, bądź asertywny i poszukaj kogoś innego, nie masz nic do stracenia. „To nic osobistego, tylko interesy” powiedz sobie jak Don Corleone jeśli masz skrupuły 🙂

A teraz moja dobra wiadomość 🙂

Zawsze możesz oddać proces rekrutacyjny w ręce specjalistów. Podstawowym atutem jest również to, że lektor zostaje sprawdzony przez kompetentną osobę pod względem językowym. Często zdarza się, że osoba wydaje się kompetentna jednak w późniejszej fazie rekrutacji okazuje się, że angielski jest nie do przyjęcia 🙁 Niestety, dyplom nie zawsze jest potwierdzeniem umiejętności.

Chcesz skorzystać? Przejdź na tę stronę: szkoła językowa z dojazdem.

Kamil

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!