40 sposobów skutecznej nauki słówek

Jak uczyć się słówek, żeby pięknie mówić? 

Ograniczona znajomość słownictwa lub znajomość pasywna słówek to częste trudności każdego, kto uczy się języka.

Większość z nas uczyła się jakiegoś języka obcego w szkole, jednak mało kto wyniósł wiedzę o tym, że można stosować wiele różnych technik nauki celem efektywnego opanowania słownictwa, o tym, że wszystkie techniki należy dopasować do siebie, do swojego indywidualnego typu uczącego się (Jakim typem uczącego się jesteś?) oraz motywacyjnego DNA (Wiedziałeś, co naprawdę Cię motywuje?).

W dzisiejszym artykule, nieco obszerniejszym niż zwykle, pokażę Ci 40 różnych technik, z których każda jest skuteczna, jednak nie każda będzie odpowiadała Tobie. Chcę, abyś znalazł te, które są najbardziej odpowiednie dla Ciebie.

Cel jest jeden: efektywna nauka słownictwa, zwrotów i wyrażeń, które pozostaną w Twojej pamięci długotrwałej i dzięki czemu Twoje wypowiedzi w języku obcym będą płynne i swobodne.

Technik jest wiele, zachęcam Cię do zapoznawania się z nimi stopniowo i testowania na sobie np. dwóch technik w ciągu jednego tygodnia, codziennie. Jeśli wcześniej uznasz, że dana technika kompletnie Ci nie odpowiada, zmień . Zanim jednak to zrobisz, daj sobie kilka dni, żeby w pełni przekonać się czy dana technika służy Ci, czy jednak nie.

Gorąco zachęcam do dzielenia się przemyśleniami i efektami nauki w komentarzach 🙂

Zaczynamy! 🙂

Ogólne strategie:

  1. Zmieniaj często otoczenie, w którym się uczysz. Mózg zapamiętuje lepiej kiedy uczy się czegoś w zupełnie nowym miejscu (jeśli do tej pory uczyłeś się w domu, idź do innego pokoju, kuchni, wyjdź na spacer, do kawiarni…)
  2. Wybierz słowa ważne. Czytając nowy artykuł masz ochotę zapisać i nauczyć się wszystkich nowych słów. To częsty błąd. Podziel słowa na: 1. Bardzo ważne i przydatne, 2. Słowa ciekawe, które warto znać, 3. Słowa niekoniecznie ważne w danym momencie. Zdecyduj o wypisaniu konkretnej ilości słówek, np. 10 słówek z grupy pierwszej, 6 słówek z grupy drugiej i 2 słówka z grupy trzeciej.
  3. Znajdź swoją porę do nauki. Ucz się w różnych porach dnia i obserwuj, kiedy zapamiętujesz najwięcej. Gdy będziesz wiedzieć, w jakich porach dnia Twój umysł jest najbardziej chłonny i świeży, będziesz wiedzieć, kiedy zabierać się do powtarzania słownictwa.
  4. Skoncentruj się na jednym temacie przez dany okres czasu. Jeśli podczas jednego dnia będziesz skakać z tematu o negocjacjach przez gotowanie po politykę, trudniej będzie opanować słownictwo. Zdecyduj, że np. przez 1 lub 2 tygodnie zajmujesz się wyczerpująco jedną tematyką, czytasz artykuły i słuchasz nagrań na jeden temat i zyskujesz różne punkty widzenia.
  5. Notatki. Rób notatki w języku, którego się uczysz. Notuj to, co zapisujesz sobie codziennie w języku ojczystym. Np. lista zakupów, lista prac domowych, raport ze spotkania, lista spraw do załatwienia. Dzięki temu będziesz podtrzymywać znajomość słownictwa bardzo często używanego.
  6. Dużo czytaj w języku, którego się uczysz. Czytaj o tym, co Cię interesuje. W szczególności polecam blogi tematyczne, ponieważ są pisane współczesnym, naturalnym językiem i można wychwycić często powtarzające się wyrażenia i zwroty.
  7. Słuchaj. Pasywnie. Cokolwiek robisz: sprzątasz, gotujesz, ćwiczysz, jedziesz do pracy, niech w tle rozbrzmiewa telewizja, kanał YouTube, radio, podcasty w języku, którego się uczysz. Nie musisz wcale koncentrować się na tym, czego słuchasz. Pasywne słuchanie pozwoli Ci przyswoić i poczuć dźwięki i intonację języka, a także często używane słownictwo i struktury gramatyczne (zupełnie podświadomie!). Ważne! Słuchaj codziennie, nawet jeśli na początku niewiele rozumiesz! Zaufaj mi 🙂
  8. Bądź świadomy tego, czego się uczysz.

    Ogólne strategie dla osób zaawansowanych: 

  9. Ucz się idiomów, nauczysz się rozumieć anegdoty, żarty i język potoczny rodowitych mówców.

    Trening umysłu, czyli jak szybko zapamiętywać?

  10. Zamknij oczy. Wyobraź sobie słowo (przedmiot, czynność, coś abstrakcyjnego…) Wyobraź sobie, jak zmniejszasz wymiary słowa, które rysujesz w swojej głowie. Następnie powiększasz jej znów. Malujesz różnymi kolorami, czerwonym, zielonym, niebieskim… Powtarzaj to ćwiczenie kiedy stoisz w kolejce w sklepie, idziesz spać, myjesz zęby czy czekasz na spotkanie. Nie tylko uczysz się nowego słowa w niezwykle skuteczny sposób, ale również jest to doskonałe ćwiczenie na pamięć 🙂
  11. POWTARZAJ! Rano, na przerwie w pracy, w szkole, przed pójściem spać, w tramwaju. Zajmuj się słówkami, patrz na nie, myśl jak do siebie pasują, zapisuj je, zakreślaj, rób fiszki, używaj programów do inteligentnych powtórek (tutaj znajdziesz więcej informacji o programie, który może zrewolucjonizować Twoją naukę)
  12. Zapomnij o wkuwaniu. Nie ucz się języka tak jak innych przedmiotów w szkole. Ucz się częściej, a krócej. Np. 3 sesje po 30 min dziennie są lepsze niż jedna półtoragodzinna.
  13. Rób częste przerwy. Gdy za dużo czasu spędzasz na nauce, Twój umysł może zostać przeładowany informacjami. Aby tego uniknąć, rób koniecznie częste powtórki, w czasie których zajmij się czymś zupełnie innym. (jeśli wcześniej siedziałeś, teraz zrób coś, co wymaga ruchu).
  14. Skojarzenia. Zapisz słówko i wokół niego wpisuj wszystkie inne słowa, które Ci się z nim kojarzą. Nie zastanawiaj się zbyt długo, Twoja podświadomość nakieruje Cię. Może to być  obrazek, dźwięk, cokolwiek, co zobaczyłeś lub usłyszałeś. Poświęć nawet kilka minut na to, aby stworzyć śmieszne, wyraziste skojarzenia, w szczególności słówek trudniejszych.
  15. Przeciwieństwa skuteczne? Zestawiaj słówka według ich przeciwstawnego znaczenia, np. lewo/prawo, w górę/w dół.
  16. Mapy myśli. Jest to dość czasochłonna technika, ale niezwykle skuteczna w zapamiętywaniu słówek i trenowaniu umysłu. Zapisz na kartce jedno słowo. Narysuj rozgałęzienia tego słówka, rozłóż je na czynniki pierwsze. Tutaj możesz obejrzeć filmik, w którym pokazuję jak je tworzyć.

    Ćwiczenie dla dwóch lub więcej osób:

  17. Memory Circle. To doskonałe ćwiczenie dla umysłu oraz utrwalanie znanego już słownictwa. Jedna osoba zaczyna i mówi krótkie zdanie, np. I am going on holidays. Kolejna osoba powtarza zdanie pierwszej osoby i dodaje swoje: I am going on holidays to the mountains. I trzecia osoba idzie dalej, ciągle powtarzając wszystko to, co zostało wypowiedziane: I am going on holidays to the mountains. I take my kids.

    Jak uczyć się słówek z fiszek?

  18. Frazy. Ponieważ słówka nie występują same w zdaniu, zawsze łączą się z innymi częściami mowy, wpisuj do fiszki nie tylko słówko, ale całe wyrażenie, w którym to słówko występuje (every now and then, focus attention, to get in shape (I am looking to get in shape), to chase the goal).
  19. Małe słówka. Zapisuj rodzaj rzeczownika, liczbę mnogą, czasowniki występujące z przyimkami (np. die Frau-en; be tired of, listen to, etc.), dzięki czemu na wyższych poziomach nie będziesz musiał ponownie uczyć się prawidłowego zastosowania słów, które już dobrze znasz.
  20. Kategoryzuj fiszki. Jeśli prowadzisz je w formie papierowej, ucząc się słówek, poukładaj je w dowolne kategorie (tematyczne, według poziomu trudności, itd.)
  21. Obklej swój dom karteczkami z nazwami przedmiotów. Obklej praktycznie każdy przedmiot. Im częściej będziesz je oglądać, tym szybciej i efektywniej (na dłużej!) je zapamiętasz. Dodatkowo, ilekroć przechodzisz obok jakiegoś „nazwanego” przedmiotu, wypowiedz na głos jego obcojęzyczną nazwę.
  22. Fiszki na komputerze, tablecie lub komórce. (Aplikacje SRS – Spaced Repetition System) Dobierz program do nauki słówek odpowiedni dla Ciebie. W Internecie mnóstwo jest kuszących ofert programów do nauki gotowych słówek. Sprawdź dokładnie jak działają i jakie to są słówka, czy odpowiadają Twoim aktualnym zainteresowaniom? Zwracaj uwagę czy oprócz wytłumaczonych słówek są również zdjęcia, krótkie filmiki video i audio z poprawną wymową.

    Nauka słówek przez pisanie:

  23. Pisz dziennik. Pisz tam wszystko, na co masz ochotę. Możesz opisać to, co robiłeś danego dnia lub podsumować to, czego dotychczas się nauczyłeś. Poprawność nie jest tutaj najważniejsza, ona przyjdzie z czasem. Ważne, żeby pisać, rozpisywać się.
  24. Pisz listę zakupów lub listę spraw do załatwienia. To cudowny sposób na naukę słówek użytku codziennego 🙂
  25. Napisz krótkie opowiadanie. Jeśli masz do zapamiętania pewną ilość słówek, wykorzystaj je do napisania krótkiego opowiadania. Wykorzystaj każde słówko i daj się ponieść wyobraźni 🙂 Niech będzie zabawnie, niedorzecznie… Twoja pamięć na tym zdecydowanie skorzysta.
  26. Sprawdź swoją poprawność! Na Vagaru możesz otrzymać poprawione wypowiedzi pisemne aż 2x w tygodniu!


    Nauka słówek przez czytanie:

  27. Czytaj o tym, co Cię interesuje, na Twoim poziomie językowym. Krótkie opowiadania, blogi, strony internetowe, artykuły – wszystko, co łatwo jest Ci zrozumieć. Celem tego ćwiczenia jest rozczytywanie się i utrwalanie znanego już słownictwa, co ułatwi dalszą jego aktywizację.
  28. Tłumaczenie słówek na język ojczysty. Gdy w tekście natrafisz na nieznane słowo, zapisz jego tłumaczenie na marginesie lub oddzielnie, w zeszycie. Nie zapisuj go tuż nad słówkiem, bo kiedy spojrzysz na nie, Twój wzrok od razu powędruje do polskiego tłumaczenia. Pamiętaj, że uczysz się języka obcego, chcesz myśleć w języku obcym, a nie zostać tłumaczem 🙂

    Nauka słówek przez słuchanie:

  29. Lubisz muzykę? To świetnie! 🙂 Słuchaj swojej ulubionej muzyki w języku, którego się uczysz i ucz się słówek! Pamiętaj tylko, że w tekstach piosenek bardzo często pojawiają się błędy gramatyczne. Gorąco polecam serwis www.lyricstraining.com, który może Cię totalnie pochłonąć 🙂 Wybierasz swoją ulubioną piosenkę, potem ustawiasz swój poziom zaawansowania i słuchasz piosenki uzupełniając jednocześnie luki!
  30. Powtarzaj za lektorem. Wybierz swój ulubiony program, podcast lub fragment filmu. Przesłuchaj najpierw całość. Następnie odtwórz ponownie i zatrzymuj nagranie po każdym zdaniu. Powtórz je za lektorem. Powtarzaj tyle razy, aż poczujesz, że mówisz w tempie podobnym do mówcy. Więcej możesz znaleźć tutaj.

    Nauka słówek przez mówienie:

    Kiedy uczymy się mówić w języku obcym, często boimy się ośmieszenia, wstydzimy się akcentu, który nie jest jeszcze idealny oraz boimy się popełniać błędy.
    Jest to całkowicie normalne, jednak wielu uczących się ma bariery w mówieniu i unika mówienia podczas nauki. Pojawia się często rozdźwięk między tym jak myślimy, że brzmimy w myślach (bo ucząc się i bojąc się mówić, uczymy się w myślach) a  tym jak naprawdę brzmimy. Kiedy przychodzi do rozmowy z native speakerem czy zrozumienia nagrania w oryginale, okazuje się, że nie jesteśmy w stanie rozpoznać słówek, które już znamy, bo przecież w umyśle brzmią inaczej niż w mowie. Napiszę Ci jakie techniki mogą być dla Ciebie pomocne 🙂

  31. Dziennik audio. Nie musisz pisać dziennika online, możesz nagrywać się, słówka, których się uczysz. Nie musisz mieć specjalistycznego sprzętu, dyktafon w telefonie czy komputerze zupełnie wystarczy. Możesz opowiadać o tym, czego aktualnie się uczysz. Staraj się mówić około 1-2 minuty dziennie (oczywiście możesz zawsze mówić dłużej jeśli tylko masz taką ochotę 🙂
  32. Mów do siebie o tym, co robisz. Po cichu opowiadaj o tym, co aktualnie się dzieje.„It’s Friday morning and I am just starting my car to go to work. It’s 9.10 am and I am already late. I went to sleep late at night and unfortunately I overslept. Oh, gosh, what a traffic jam!”.
  33. Podejmij wyzwanie! Wybierz 5 trudnych słów i wykorzystuj je przez cały dzień w mowie, nawet jeśli nie masz z kim pogadać, mów do siebie!
  34. Wymawiaj słówka na głos! To niezwykle ważne ćwiczenie, jeśli trenowane regularnie, wejdzie Ci w nawyk. Pozwala to Twojemu umysłowi rozpoznawać zarówno pisane, jak i mówione słowa. Możesz mówić do siebie po cichu jeśli wokół są inni ludzie, ale niezwykle ważne jest, aby mówić głosem, a nie w myślach!
  35. Strefa komfortu. Każdy z nas ma swoje ulubione słówka i zwroty, których używa często i w każdej sytuacji. Wybierz 5 takich słówek i zastąp je innymi.

    Nauka słówek przez zabawę 🙂

  36. Baw się! Prawdopodobnie nie pamiętasz co jadłeś na obiad w ubiegły piątek, ale doskonale pamiętasz swoje ostatnie wakacje lub ulubiony fragment filmu/książki. Nasz mózg zapamiętuje wszystko to, co związane jest z emocjami. Niech nauka słówek będzie dla Ciebie fajną przygodą! Czytaj śmieszne artykuły, znajdź zabawne hobby i poczytaj o nim, dowiedz się więcej o jakichś ciekawych tradycjach, strojach. Im bardziej absurdalny i emocjonalny jest materiał do nauki, tym szybciej i trwalej zapamiętasz 🙂
  37. Rymowanki! Jeśli lubisz tworzyć, to ćwiczenie jest idealne dla Ciebie! Ułóż krótką, prostą i najlepiej śmieszną rymowankę i powtarzaj ją często! Możesz nawet pomieszać język ojczysty z językiem którego się uczysz.
  38. Znajdź komiks lub krótkie opowiadanie z dialogiem. Przepisz je swoimi słowami z użyciem słów, które chcesz zapamiętać.
  39. 20 pytań! To gra dla dwóch osób. Wybierz jedno słowo, a zadaniem drugiej osoby będzie zadawanie Ci maksymalnie 20 pytań dotyczących tego słowa. Ty możesz odpowiadać jedynie tak lub nie. Jeśli nie masz z kim ćwiczyć, możesz to zrobić z komputerem na tej stronie 🙂
  40. Filmy z napisami. Oglądaj filmy z napisami. Jeśli jesteś bardziej zaawansowany, oglądaj filmy w oryginale.

Jeśli dotrwałeś do samego końca, gratuluję! I cieszę się, bo to oznacza, że naprawdę zależy Ci na skutecznej nauce słownictwa! Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz swój komentarz i podzielisz się ze mną swoimi przemyśleniami i efektywnymi sposobami nauki słówek!

Aggie

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
35 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
mateusz
mateusz
5 lat temu

super podpowiedzi

mateusz
mateusz
5 lat temu

dzziekuje za super podpowiedzi

Aggie
Admin
5 lat temu
Reply to  mateusz

🙂

Ewelina
Ewelina
5 lat temu

Bardzo pomysłowe. Biorę się do testowania 🙂

Aggie
Admin
5 lat temu
Reply to  Ewelina

Daj znać jak idzie! 😉

Irena
Irena
5 lat temu

Wiele rzeczy jest do zrobienia. Lista bardzo spójna i przemyślana.Cóż pozostaje – Tylko działać 🙂 Ja od poniedziałku codziennie słucham konwersacji po angielsku z YT. Wkładam słuchawki – pasywnie słucham i w między czasie pracuję. Mam nadzieję, że efekty będą. Codziennie uczę się z VAGARU. Tworzę własne zdania z życia wzięte z danym wyrazem. Dziś wróciłam na webinaria z Bekah i Kasią D. Nowa wersja VAGARU jest bardzo fajna i miła w obsłudze – czekamy tylko na porawki 🙂

Aggie
Admin
5 lat temu
Reply to  Irena

Dziękuję pięknie! I świetnie, że działasz z nową, świeżą energią! 😉 efekty będą, lepiej skupić się na tym, co tu i teraz, bo właśnie z tych małych kroczków, które robimy tu i teraz tworzą się piękne efekty! Skupiamy się więc na pracy, a nie na efektach! 🙂

Magdalena
Magdalena
5 lat temu

czy działa Wam strona jakim typem uczącego się jesteś? Nie ukrywam, że zaintrygowało mnie ta strona ale strona się nie wyświetla , może jakiś inny odnośnik?

Kamila
Kamila
5 lat temu

będę testować. już wiem np., że mapa myśli nie jest dla mnie.. próbowałam wielokrotnie.

Aggie
Admin
5 lat temu
Reply to  Kamila

Próbuj i daj sobie co najmniej 1 miesiąc na wnioski. Nowa metoda zawsze potrzebuje czasu, żeby zaskoczyć! Trzymam kciuki! 😉

Ania
Ania
5 lat temu

#EnglishIsMyPower! Świetny tekst, bardzo pomocne rady 🙂

Aggie
Admin
5 lat temu
Reply to  Ania

Dziękuję! 😉 🙂 🙂

Luna
Luna
5 lat temu

Świetny materiał ! Bardzo cenna wiedza! Z części korzystam, ale i są tu opisane sposoby o których nie miałam pojęcia ? ??

Alis
Alis
5 lat temu

patrzę jeszcze raz, jest tyle sposobów 🙂 super

Aneta
Aneta
5 lat temu

Super

Aneta
Aneta
5 lat temu

My first step- change default language on mobile phone

Agata
Agata
5 lat temu

Wszystko super. Tylko jak przekuć myślenie w działanie. Poza tym to wszystko czasożerne.

Aggie
Admin
5 lat temu
Reply to  Agata

Droga na szczyt nie jest lekka, miła, przyjemna i szybka. Wymaga wysiłku. Opanowanie każdej (!) umiejętności wymaga czasu. Nie da się procesu nauki przyspieszyć, bo taką mamy fizjologię, nasz mózg potrzebuje CZASU na przetworzenie nowych informacji. Fast-foodowe rozwiązania to marketing, który się sprzedaje, ale niestety efekty równają się pracy, a praca to samodyscyplina, systematyczność i działanie szczególnie wtedy, kiedy się „nie chce”.

Jak przekuć myślenie w działanie? Wziąć i zacząć działać. Po prostu. Nie zastanawiać się, tylko zacząć się uczyć 🙂

Iza
Iza
5 lat temu

BARDZO POMYSŁEE TE PODPOWIEDZI ODNOŚNIE SPOSOBÓW NAUKI

Adam
Adam
5 lat temu

Staram się nauczyć języka niemieckiego ale kiepsko mi idzie, mam nadzieję że ten artykuł jakoś mi pomoże. Dzięki.

Aggie
Admin
5 lat temu
Reply to  Adam

Trzymam kciuki! Artykuł jest pomocą – teraz Twoim zadaniem jest działać! 🙂

Jullie
Jullie
4 lat temu

Świetny materiał!
Ja polecam jeszcze grę w skojarzenia oraz grę w której jedna osoba mówi słowo a druga mówi kolejne zaczynające się na ostatnią literę tego poprzedniego np. tafel – lamp – paard – droom…
Super zabawa!

Niestety odnośniki nie działają. Nie ładuje się żaden z linków 🙁

julia
julia
4 lat temu

dziękuje

Łukasz k
Łukasz k
4 lat temu

Napewno użyję tych rad???????

Aggie
Admin
4 lat temu
Reply to  Łukasz k

Powodzenia! 🙂

Polina
4 lat temu

Super to działa

Linh
Linh
4 lat temu

Ale super ide uczyc sie

Gazyna
Gazyna
3 lat temu

Super przekaz

Jul
Jul
3 lat temu

Super poradnik, jednak gdzieś słyszałam, że najlepiej jest oglądać filmy z napisami po angielsku, bo gdy mamy polskie napisy to tak naprawdę przestajemy się skupiać na tym co mówią postacie i ostatecznie nic nie udaje nam się zapamiętać, a jednak przy angielskich napisach jednocześnie mamy wymowę i pisownię. Tak czy inaczej świetny artykuł, z pewnością będę do niego wracać c:

Aggie
Admin
3 lat temu
Reply to  Jul

Zdecydowanie tak 🙂 Najlepiej jest oglądać bez napisów, bo nasz mózg jest wzrokowcem z natury i zamiast słuchać będzie chciał sie skupiac na czytaniu 🙂 Natomiast można zacząć oglądanie po angielsku z napisami, ale tylko z angielskimi 🙂 Nigdy z polskimi! Potem można je po prostu wyłączyć 🙂 Pozdrawiam ciepło!

Wiktoria
Wiktoria
2 lat temu

Doskonałe sposoby, wybrałam 5 uczę się ich już od tygodnia i moje słownictwo jest o wiele bogatsze.

Beata
Beata
2 lat temu

Bardzo przydatne sposoby, dzięki 😊

Ewelina
Ewelina
1 rok temu

Mało jest tak zaangażowanych osób, które piszą artykuły. Świetnie Ci to wyszło.

alex
alex
1 rok temu

Witam. A jakieś sposoby na zwiększenie motywacji do nauki?

Aggie
Admin
1 rok temu
Reply to  alex

Jasne! Cały dział na ten temat 🙂 zajrzyj tutaj: https://wagarowicze.pl/kategoria/jak-sie-uczyc/motywacja/

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!