Co zrobić, żeby nie mieć pustki w głowie…

Jak uczyć się słówek, żeby nie mieć pustki w głowie w czasie rozmowy po angielsku?

Zastanówmy się najpierw z czego wynika ta pustka w głowie… dlaczego tak się dzieje, że gdy rozmawiamy z kimś po angielsku, słowa nie przychodzą same do głowy i nie układają się sprawnie w płynne zdania po angielsku?

Otóż dzieje się tak wtedy, kiedy nie masz kontaktu z angielskim na co dzień lub kiedy Twój kontakt z angielskim jest bierny, czyli taki, kiedy słuchasz, czytasz i powtarzasz sobie w myślach.

Żeby zacząć myśleć po angielsku i potrafić reagować po angielsku w czasie rozmowy, trzeba uczyć się w sposób aktywny i trzeba robić to codziennie. Uczyć się w sposób aktywny oznacza świadomie nabywać konkretne umiejętności.

Na przykład umiejętnością jest to, że chcę opowiedzieć komuś po angielsku o genialnej książce, którą własnie czytam.

  1. Żeby ją opanować muszę poznać słowa i zwroty, których potrzebuję, żeby opisać jej treść. Słowa i zwroty, dzięki którym wyrażę moją opinię i zarekomenduję Tobie tę książkę.
  2. Muszę więc posłuchać podcastów i nagrań na ten temat, obejrzeć filmiki, wybrać słówka i zwroty, zapisać je… a później odtwarzać nagrania ponownie i powtarzać na głos te zwroty – po to, żeby nauczyć się mówić z właściwą intonacją i rytmem języka angielskiego.
  3. Muszę uczyć się na głos – bo przecież rozmawiając z ludźmi używamy swojego głosu. Dzięki temu oswajam się z tym, jak brzmi mój głos po angielsku. Poprawiam swoją wymowę – bo świadomie dążę do tego, żeby powtórzyć poprawne zwroty i zdania za native speakerami.

Wiesz już więc, żeby dążyć do tego, żeby opanowywać konkretne umiejętności i w ten sposób wyznaczać sobie małe cele nauki. Wiesz także, że nauka MUSI odbywać się codziennie i aktywnie.

A teraz skupmy się na trzech technikach, które powinieneś stosować, żeby skutecznie zapamiętać nowe zwroty. Gdy zastosujesz je, w czasie Twoich rozmów po angielsku zaczniesz zauważać, że jest Ci o wiele łatwiej się wypowiadać i nie zapomnisz o tym czym jest pustka w głowie.

Technika nr 1: Ucz się całych zwrotów, definicji i zdań.

Dzięki temu nie będziesz zastanawiać się kiedy i jakiego przyimka masz użyć, czy mówi sie tired of, tired with a może tired about… będziesz to wiedzieć, ponieważ opanujesz to zupełnie naturalnie i w konkretnym kontekście sytuacyjnym 😉

Nie przerażaj się tym, że to jest czasochłonne i wymagające wysiłku. Właśnie takie ma być i właśnie dlatego przyniesie efekty. I jeśli będziesz sumiennie stosować tę technikę przez kolejne 30 dni każdego dnia, po 30 dniach zobaczysz kolosalną różnicę. Ważne! Wystarczy w ten sposób uczyć się jednego słowa dziennie!!!

Na przykład!

Uczysz się słówka… spoil. Znasz jego polski odpowiednik (zepsuć). Upewniasz się, że znasz jego wymowę. Widzisz, że spoil występuje w nagraniu, które słuchasz w wyrażeniu: spoil our adventure. Wiesz, że to oznacza zepsuć naszą przygodę… ale nie skupiaj się na polskim znaczeniu.

Drąż dalej. Sprawdź w słowniku, że spoil oznacza po angielsku: to ruin something, to destroy the pleasure, interest or beauty of something… I poznajesz przykład zdania.
We will be camping under the stars. Nothing can spoil our adventure.

Sprawdzasz dalej inne zdania:
I hope this bad weather doesn’t spoil our picnic this afternoon.

Możesz także w ciągu dnia myśleć o tym zwrocie… np. Nothing can spoil my plans today… i tak dalej…

Technika nr 2: Pisz dziennik/planer/historyjki

Zapisuj po angielsku to, czego się uczysz. Możesz pisać wszystko i o wszystkim – o tym, jak minął Ci dzień, o tym, jakie masz plany na kolejny dzień. Jeśli tego nie lubisz, twórz historyjki ze słów i zwrotów, których się uczysz.

Na przykład w ostatnim czasie opanowałeś 3 zwroty:

I swear
I’ve been wrong
spoil my adventure

Zapisujesz więc sobie na przykład:

I swear I’ve been wrong. I never thought she could spoil my adventure just like that.

Technika nr 3: Mów do siebie w czasie nauki

Ta technika to dopełnienie dwóch pozostałych i bez niej Twoja nauka nie będzie w pełni aktywna. 

Musisz mówić na głos kiedy uczysz się wszystkich nowych słówek i zwrotów. Sprawdzać wymowę. Powtarzać za native speakerem to konkretne zdanie, którego się uczysz.

Gdy już opanujesz konkretne słowa, zapiszesz je sobie, wyobraź sobie, że chcesz opowiedzieć komuś, co potrafisz. I mów na głos, opowiadaj, łącz słowa, ich definicje i przykłady zdań. Opowiadaj historyjki, które zapisujesz. A na koniec nagraj się. I co 30 dni odsłuchuj swoich nagrań i porównuj siebie.

Jest jeszcze jedna rzecz, na której powinieneś się skupić, a którą większość ludzi pomija w nauce angielskiego.

Większość osób chciałaby znać angielski już, tu i teraz. Dlatego szuka nowych technik, metod i sposobów szybkiej i skutecznej nauki. Uczy się więc ciągle czegoś nowego, próbując coraz to innych rozwiązań, a w efekcie nie osiąga zamierzonych rezultatów. Myślimy często, że im więcej słówek opanujemy z tekstu czy nagrania, tym lepiej, że powinniśmy je wszystkie od razu znać. Szukamy rozwiązań fast-foodowych, szybkich i łatwych, przynoszących natychmiastowe efekty.

I to jest największy błąd!

Musisz skupić się na mniejszej ilości zwrotów i słówek. Nie liczy się ilość, a jakość słówek i umiejętność ich zastosowania w rozmowie. Skupiaj się więc na powtórkach. Rób częściej gruntowne powtórki tego, czego się uczysz używając wspomnianych przeze mnie technik. Rób częściej powtórki niż ucz się nowego materiału.

With ❤️
Aggie


Jeśli chcesz uczyć się właśnie w taki sposób wpadaj do nas na Vagaru.com

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Bozo
Bozo
4 lat temu

I would learn english very much but i don’t know how?

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!