Jak przestać się bać mówić po angielsku? | VIDEO

Jeśli boisz się mówić po angielsku, jeśli mimo lat nauki wciąż czujesz blokadę, powiem Ci dlaczego… i co możesz z tym zrobić.

Bo możesz, nawet jeśli wydaje Ci się, że nie. Tu nie jest też potrzebny żaden talent językowy… Jeśli wolisz obejrzeć filmik i posłuchać, zjedź w dół i tam znajdziesz nagranie na ten temat.

Dlaczego boisz się w ogóle odezwać po angielsku?

Po pierwsze  dlatego, że uczysz się w niewłaściwy sposób.

Najpierw musisz wiedzieć co to znaczy, że uczysz się w niewłaściwy sposób i musisz wiedzieć, jak uczyć się w sposób, który przyniesie efekty, których oczekujesz. Otóż bardzo często jest tak, że ucząc się angielskiego w szkole albo na tradycyjnym kursie, uczysz się z tekstu pisanego, z czytanek. Czytasz tekst, zapisujesz słówka, uczysz się ich z listy, rozwiązujesz ćwiczenia.

ALE nie mówisz od samego początku, nie uczysz się wymowy, a więc nie wiesz jak wymawiać słowa i zwroty po angielsku. Im dłużej w ten sposób się uczysz, tym trudniej Ci rozmawiać i tym większą barierę odczuwasz. Znasz słowa, rozumiesz je gdy je widzisz, ale nie rozumiesz gdy słyszysz. Nie potrafisz ich powtórzyć ani użyć w swobodnej rozmowie z innymi ludźmi.

Dlatego kluczowa jest nauka w sposób naturalny. Czyli taki kiedy najpierw poznajesz dźwięki, słuchasz i mówisz od momentu, kiedy zaczynasz się uczyć. Dzięki temu osłuchujesz się z dźwiękami, melodią i intonacją angielskiego, uczysz sie prawidłowych nawyków w mówieniu i rozumiesz to, co słyszysz.

Po drugie dlatego, że boisz się, że nie zrozumiesz swojego rozmówcy albo rozmówca Ciebie nie zrozumie.

Jeśli więc boisz się, że nie zrozumiesz swojego rozmówcy albo rozmówca Ciebie nie zrozumie…a uczysz się angielskiego czytając, robiąc ćwiczenia i czytając teksty NIE OCZEKUJ, że to spowoduje, że zaczniesz rozumieć innych i zaczniesz mówić z pewnością siebie.

Nauka po cichu poprzez czytanie pozwoli Ci rozumieć teksty czytane i ćwiczenia. Żeby mówić płynnie po angielsku, musisz mówić na głos, a nie czytać po cichu.  Nauka języka obcego jest procesem długotrwałym, nie odbywa się przez jeden miesiąc. Musisz ten fakt sobie uświadomić i go zaakceptować. Nie będziesz wówczas denerwować się, że minął miesiąc Twojej nauki, a Ty jeszcze nie potrafisz wyrazić wszystkiego.

Po trzecie dlatego, że boisz się krytyki i tego, że ktoś Cie źle oceni. Nie porównuj sie  z innymi ludźmi, tylko z sobą…

Wiesz, zawsze będą tacy ludzie, którzy wszystkich oceniają. Robią tak z różnych powodów. Na przykład sami chcą zwiększyć swoje poczucie własnej wartości. Będą ludzie, którzy będą Ci zazdrościć tego, że się uczysz, a oni nie. Będą ludzie, którzy po cichu nie będą chcieli, żebyś mówił tak dobrze jak oni. I takie osoby mogą być uszczypliwe wobec Ciebie.

Jednak zastanów się czy za 10 lat chcesz widzieć tych ludzi jako osoby, które miały na Ciebie aż taki wpływ, że nie pozwoliły Ci się rozwijać? Czy naprawdę chcesz pozwolić innym ludziom decydować o Twoim życiu, o Twojej nauce angielskiego? Czy chcesz, żeby strach przed oceną spowodował, że odpuścisz naukę anielskiego?

Jeśli naprawdę chcesz opanować angielski, nie oglądaj się na innych ludzi. Skoncentruj się na swojej nauce, swoich zadaniach i swoim celu.

Po czwarte…dlatego, że boisz się czegoś, co jest Ci obce.

Jeśli do tej pory nie rozmawiałeś, nie masz kontaktu z angielskim na co dzień, uczysz sie na kursie tylko 2x w tygodniu, nie używasz swojego głosu, nie jesteś pewien jak wymawiać słowa i zdania, to Twój strach jest w pełni zrozumiały. Boimy się tego, co jest nam nieznane!

Ale pamiętaj też… im dłuzej stoisz, tym bardziej się boisz. Stojąc zaczynasz dokarmiać swój strach, zaczynasz rozmyslać i dochodzisz do wniosków, że „na pewno popełnisz błąd, na pewno on mówi lepiej niż ja, będzie się ze mnie śmiać, pomyśli sobie, że jestem nieprofesjonalna, jestem beznadziejna, bo uczę się tyle lat i powinnam już mówić, a ja nadal nie mówię”. Efekt jest taki, ze tak się zapętlasz w tych myślach, że blokujesz się.

Nie możesz dopuszczać do siebie tych mysli. Nie karm tego strachu. Nie zastanawiaj się…  odezwać się, czy zwiać… Zanim pomyślisz o tym, co ktoś pomyśli, po prostu odzywaj się, mów, ćwicz. Musisz mieć świadomość tego, że tylko poprzez mówienie będziesz w końcu mówić swobodnie! Im szybciej tę świadomość uzyskasz, tym lepiej dla Ciebie i Twoich efektów.

Używaj więc aparatu mowy od pierwszego dnia swojej nauki. Powtarzaj i naśladuj wszystko, co słyszysz. Otaczaj się świadomie ludźmi, którzy wspierają Cię w Twojej nauce. I przede wszystkim uwierz w siebie!

With ❤️
Aggie


Jeśli chcesz uczyć się właśnie w taki sposób wpadaj do nas na Vagaru.com

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!