Jak nauczyć się mówić po angielsku?

Dzisiaj poznasz technikę, dzięki której możesz uczyć się mówić po angielsku, samodzielnie, a która przynosi efekty, które zobaczysz przede wszystkim… szybko. Ale nie ma nic za darmo! 🙂 O tym za chwilę.

Jeśli wolisz obejrzeć filmik, pod artykułem go znajdziesz – możesz pominąć cały tekst.

Co Ci da ta technika?

  • oswoisz się z mówieniem po angielsku, ze swoim głosem, który po angielsku brzmi inaczej niż po polsku
  • angielski przestanie być dla Ciebie obcy
  • pokonasz wszelkie blokady i lęki (jeśli takie masz)
  • opanujesz właściwą wymowę
  • opanujesz zdania, zwroty i słowa i będziesz wiedzieć jak stosować je w konkretnych sytuacjach

Teraz powiem Ci krok po kroku jak je wykonywać.

Od początku!

  1. Wybierz sobie film, serial, program w TV lub na YouTube, nagranie audio, podcast. Wybierz coś, co lubisz, co oglądasz lub czego słuchasz. Możesz to zrobić samodzielnie w oparciu o swoje preferencje, a jeśli jesteś na Vagaru, rób to ćwiczenie z nagraniem lub filmem z danego dnia.
  2. Obejrzyj go lub przesłuchaj. Bez żadnych tekstów i napisów. Potem wybierz 3-minutowy fragment nagrania lub scenę, nad którą chcesz pracować.
  3. Przygotuj tekst lub napisy po angielsku.
  4. Włącz ten fragment jeszcze raz, przesłuchaj i jednocześnie czytaj.
  5. Upewnij się, że znasz wszystkie słowa i wyrażenia. I teraz tak, jeśli wybierasz sobie film lub nagranie samodzielnie, zapisz słowa i zwroty, które nie są Ci znane, sprawdź je w słowniku (https://dictionary.cambridge.org) i zapisz.  Jeśli uczysz się z Vagaru, zwroty te opanujesz wcześniej, bo ćwiczenie, które będziesz wykonywać zawsze znajduje się pod sam koniec programów.I jeszcze…
  6. Teraz przewiń wybrany fragment do początku, słuchaj ponownie, wsłuchuj się bardzo uważnie, upewnij się, że rozumiesz tekst.
  7. Przewiń raz jeszcze i posłuchaj tym razem bez tekstu.
  8. I dalej, przewiń do początku, ale tym razem zatrzymuj nagranie po jednym zdaniu.
  9. Powtarzaj to zdanie. Staraj się kopiować wymowę, melodię, intonację i emocje. Mów tak jak osoby z nagrania.
  10. Potem odtwórz następne zdanie i zrób to samo. Używaj emocji, gestykuluj. Mów dokładnie tak jak oni. Jeśli mówią głośniej, Ty też mów głośniej. I co jest BARDZO WAŻNE: nie siedź za biurkiem. Wstań i chodź, po pokoju, ogrodzie, w lesie, w parku. Ruszaj się – dzięki temu Twoja koncentracja wzrośnie.Mów jednocześnie!
  11. Teraz czas na „shadowing” 🙂 Odtwórz nagranie ponownie i tym razem nie zatrzymuj nagrania po jednym zdaniu, nie rób żadnych pauz. Powtarzaj to, co słyszysz w nagraniu lub na filmie, bądź jak echo – mów tuż za nimi z kilkusekundowym opóźnieniem.  Gdy robisz „shadowing” po raz pierwszy, wygodnie będzie Ci patrzeć w tekst na początku. Jeden raz nie wystarczy, powtarzaj ten punkt kilka razy. Powtarzaj również bez tekstu. Po prostu słuchaj i mów od razu to, co słyszysz.I jeszcze!!!
  12. Nagranie! Teraz zrób znów to samo, ale dodatkowo nagraj się. Włącz swoje nagranie lub film i dyktafon, słuchaj, mów i nagrywaj się. Później przesłuchaj ponownie filmu, a następnie swojego nagrania i porównaj się do oryginału. Czy brzmisz podobnie? Czy masz taką samą wymowę? Intonację? Czy oddajesz te same emocje? Tempo mówienia?

Oczywiście nie będziesz mówić dokładnie tak jak oni, bo każdy jest wyjątkowy i każdy mówi na swój sposób. Ale pytanie – jak bardzo podobnie mówisz? Jaki obszar masz do poprawy? Możesz poprawiać siebie samodzielnie i możesz to robić bez stresu.

Dzięki tej technice opanujesz nie tylko nowe zwroty i wyrażenia, ale będziesz znać dokładne konteksty użycia, opanujesz całe zdania. Nie będziesz mieć żadnych problemów ze słuchaniem po angielsku. Zaczniesz mówić swobodnie, a Twoja wymowa ogromnie się poprawi. Będziesz mówić szybciej i bardziej naturalnie, wyraźnie i płynnie.

Jak często robić to ćwiczenie?

Absolutnie bezwzględnie musisz wykonywać to ćwiczenie codziennie. Ja wiem, że łatwo jest znaleźć wymówki, a ogromnie trudno jest znaleźć w sobie energię na to, żeby zabrać się do pracy. Ale musisz wiedzieć, że to ile z siebie dasz przełoży się na Twoje efekty.

Jak myślisz więc, jakie będą efekty kiedy będziecie mieć kontakt z angielskim 2 x w tygodniu? 🙂

Możesz korzystać z tego samego fragmentu nagrania lub filmu nawet przez cały tydzień – tak długo jak potrzebujesz. Może to być jeden dzień. Ważne, żebyś poczuł i poczuła się swobodnie z tym, jak mówisz po angielsku te wybrane fragmenty.

Dokładnie takie ćwiczenie jest na Vagaru, w każdym programie do nauki samodzielnej, który znajdziesz tam codziennie. Polecam je zawsze każdemu, kto chce mówić, chce przełamać lęk przed mówieniem, ale też polecam go każdemu, kto tego lęku nie ma, ale zależy mu na tym, żeby mówić poprawnie, bo dzięki temu ćwiczeniu w sposób kompletnie naturalny przyswajasz gramatykę.

Oprócz samodzielnej, codziennej nauki, mówienia i pisania, na Vagaru są również webinaria z native speakerem, a wiec spotkania z nativem i rozmowy z nim oraz z innymi Vagarowiczami.

Vagaru to jak nazwa Ci się zapewne kojarzy wagary od szkoły, a więc nauka w sposób w pełni naturalny. Vagaru to też rajska, słoneczna wyspa na Malediwach… i w praktyce Vagaru uzależnia pozytywnie, wciąga i sprawia, że codzienna nauka angielskiego jest naprawdę przyjemna 🙂

To nie jest zwykłe ćwiczenie, wymaga zdecydowanie więcej zachodu i energii niż zwykłe „łączenie wyrazów”, albo „uzupełnianie luk” w książce. Ale działa, przynosi realne efekty. Zamiast dłubać ćwiczenia, Twoim zadaniem jest używać aparatu mowy, a więc mówić, ćwiczyć wymowę oraz … gramatykę i nowe słownictwo!

Z jakich materiałów korzystać?

Jeśli nie będziesz korzystać z nagrań na Vagaru albo (jeszcze) Cię tam nie ma, możesz wybrać sobie film lub serial, który lubisz (jeśli oglądasz seriale lub filmy, masz na pewno dostęp do źródeł 🙂 albo skorzystać z mojej listy ciekawych materiałów do nauki samodzielnej, którą znajdziesz tutaj.

Zrób sobie 30-dniowe WYZWANIE!

Daj sobie 30 dni i codziennie je wykonuj. Gwarantuję Ci, że po 30 dniach będziesz w szoku, i na pewno będziesz kontynuować. Mało tego, zarazisz tym innych 🙂

Tutaj mówię o tym, jak to ma wyglądać. Pierwszy filmik z YouTube, trwa 10 minut (wystarczy obejrzeć, żeby dowiedzieć się na czym polega ta technika. A dla chętnych zamieszczam na końcu transmisję na żywo, która odbyła się 16.05.2017 na faceboku.



Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
Irena
4 lat temu

I very like challenges. I always take part in challenges 🙂

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!