Pamięć – tego NIE wiedziałeś

Nie wiem czy wiesz, ale pojemność Twojej pamięci i możliwości odtwarzania zapamiętywanych informacji są o wiele większe niż do tej pory przypuszczałeś. To, że większość osób dorosłych zapamiętuje zaledwie 10% nazwisk nowo poznanych osób i prawie 40% osób zapomina numery telefonów, które właśnie usłyszeli nie oznacza, że nie może się to zmienić.

Panuje powszechne przekonanie, że pamięć pogarsza się z wiekiem, dlatego osobom starszym trudniej nauczyć się języka. To prawda, jeśli takie przekonanie wryje się głęboko w Twój umysł, zapewne odpuścisz naukę, bo stwierdzisz, że to już nie dla Ciebie. Jednak jeśli jeszcze nikt Ci tego nie powiedział, powiem ja. To przekonanie jest błędne. Pamięć staje się coraz lepsza bez względu na upływający czas. Ale pod jednym warunkiem. Jeśli ją ćwiczysz. Jeśli nie, wówczas pogarsza się.

Wiesz z czego wynika to powszechne mówienie o złej pamięci? Nie jest to ułomność ludzka ani cechy dziedziczne. Wynika z dwóch czynników podatnych na zmiany: negatywnego nastawienia i braku wiedzy.
Nastawienie można zmienić, a stan wiedzy poprawić, jedyne czego potrzeba, to chęci.
Na pewno znasz kogoś w swoim otoczeniu, kto mawia „już nie mam takiej pamięci jak kiedyś”. Ja często słyszę takie zdania także od ludzi młodych, świeżo po studiach Mają złe nastawienie do swojej pamięci, co z kolei wynika z braku wiedzy o funkcjonowaniu pamięci i umysłu. Łatwiej jest poddać się przekonaniu, w które wierzy 90% ludzi niż dotrzeć do wiedzy…

Ja chcę Ci pokazać, że możesz rozwijać swoją pamięć. Pokażę Ci kilka bardzo prostych trików, dzięki którym Twoja pamięć będzie Twoim sprzymierzeńcem w każdym momencie Twojego życia, nie tylko w nauce jezyków 🙂 To, co pobudza naszą pamięć to dwa czynniki: wyobraźnia i skojarzenia. Innymi słowy, jeśli chcesz coś zapamiętać musisz połączyć w wyobraźni nową informację z czymś, co dobrze już znasz (czyli zapamiętałeś wcześniej) tworząc żywe obrazy i skojarzenia.

Jak zatem tworzyć skojarzenia, które zapamiętasz na całe życie?

  • poprzez pozytywne obrazy (umysł chętnie wraca do przyjemnych i pozytywnych momentów. Skojarzenia negatywne są przykre, dlatego pamięć je blokuje)
  • poprzez kolory (obrazy, które tworzysz w głowie powinny być kolorowe, powinny lśnić i mienić się)
  • poprzez ruch i rytm (obrazy powinny być żywe, dynamiczne, rytmiczne… powinny szybko się zmieniać)
  • poprzez absurd i humor
  • poprzez związek z czymś znanym (cokolwiek chcesz zapamiętać, skojarz to z czymś, co dobrze już znasz)
  • poprzez przesadę (łatwiej i szybciej zapamiętasz obrazy przesadne co do wielkości, ilości, kształtu (zdeformowane) i dźwięku (głośne lub ciche)
  • poprzez liczby
  • poprzez szczegóły (im bardziej szczegółowy obraz, tym łatwiej sobie go przypomnieć)
  • poprzez zmysły (czuj, smakuj, dotykaj, słuchaj i patrz na obraz, który chcesz zapamiętać…)
  • poprzez erotykę (chyba każdy wyróżnia się świetną pamięcią w tym względzie!)
  • poprzez niecodzienność (im bardziej niezwykle są Twoje skojarzenia, tym lepiej. Umysł nie lubi nudy i monotonii)
  • poprzez swoje „ja” (bądź obecny w swoich skojarzeniach, ponieważ budzi to emocje, a emocje zapamiętujesz bardzo szybko.

Jeśli wykorzystasz te techniki zapamiętywania, znacząco poprawisz swoją pamięć (nie tylko!) w językach obcych, zwiększysz także swoją kreatywność, co zdecydowanie ułatwi Ci przyswajanie wiedzy i poprawi sprawność Twojego umysłu. Na pewno nasuwa Ci się jeszcze jedno pytanie…

Jak konkretnie wykorzystać te techniki, żeby materiał, który masz opanować, przeszedł do Twojej pamięci długotrwałej? Jak zapamiętać na zawsze?

Po pierwsze. Pytaj się. 

Gdy nauczysz się jakiejś partii materiału, przepytaj się z jej znajomości. Wytłumacz sobie, czego się nauczyłeś. Możesz to zrobić w głowie 🙂 na przykład jadąc autobusem lub czekając w jakiejś kolejce… im częściej będziesz układać sobie w głowie to, czego się uczysz, zdecydowanie lepiej to opanujesz.

Po drugie. Zwracaj uwagę na rzeczy mniej ważne.

Twoja pamięć znacząco się poprawi jeśli będziesz koncentrować się na rzeczach mniej ważnych. Tak, poważnie mówię 🙂 Wiem, że pewno mówiono Ci, że szkoda czasu na coś, co jest nieistotne… otóż Twoja pamięć odwdzięczy Ci się lepiej niż myślisz 🙂
Następnym razem więc kiedy Twój kumpel przedstawi Ci swoich znajomych, skoncentruj się na ich imionach…

Po trzecie. Powtarzaj!

Nie da się nauczyć czegoś raz i zapamiętać na zawsze. Nie jest to możliwe. Magiczne słowo brzmi: powtarzaj ile możesz!

Zorganizuj sobie czas nauki w taki sposób, że znajdzie się w nim miejsce na świadome i regularne powtórki. Im częściej będziesz powtarzać, tym bardziej utrwali się to w Twojej pamięci.

Po czwarte. Podaj dalej!

Opowiedz innym o tym, czego się uczysz. Jeśli znasz kogoś, kto nie radzi sobie z jakimś zagadnieniem, wytłumacz, wyjaśnij, pomóż 🙂

Jesli nie masz nikogo takiego, to nic! 🙂 Możesz wyobrazić sobie, że tłumaczysz komuś jakieś zagadnienie i po prostu to zrobić, gdy jesteś sam/sama w domu ALBO możesz wziąć kartkę, długopis (albo włączyć program do pisania!) i wytłumaczyć coś pisemnie! 😉

Po piąte, ale wcale nie ostatnie! Wizualizuj!

Wyobrażaj sobie to, czego się uczysz! Używaj gotowych obrazów (np. wpisując słówka do google :), twórz mapy myśli, wymyślaj historyjki z użyciem słów i zwrotów, których się uczyć (i tutaj pamiętaj o skojarzeniach!)

Pamiętaj. Twoja pamięć nie zależy od żadnych czynników zewnętrznych. Zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Możesz nad nią pracować albo pozwolić jej odejść 🙂

Aggie

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!