×
≡ menu

Seafood... czyli owoce morza po angielsku!

Lubisz owoce morza? :) Ja uwielbiam! (I love seafood) Mają cudowny smak (a wonderful taste), pięknie pachną (they smell beautifully), są pożywne (nutritious) i zdrowe (healthy)… i do tego lekkie. Jestem pewna, że nieraz przyda Ci się kilka poniższych nazw. (I am sure these names will come in handy one day :)


Norway lobster - homar norweski (pronunciation)
deep water rose shrimp - krewetka głębokowodna (pronunciation shrimp
cuttlefish - mątwa (pronunciation)  
clams - małże  (pronunciation
octupus - ośmiornica  (pronunciation)
mules - mule (pronunciation
oyster - (pronunciation) ostryga (częsty błąd jaki słyszę to „ostrich”. to false friend! :) ostrich to… struś! (pronunciation
sardines - sardynki (pronunciation
squid - kalmary (pronunciation)Czym się różnią małże od muli? (What is the difference between clams and mules?) Z tego, co udało mi się dowiedzieć, istenieje ponad 8 tysięcy odmian małż (there are over 8000 types of clams). Mule, to jedna z nich :) Mule są prawie czarne, a małże jadalne (clams) są jaśniejsze.

Najlepsze owoce morza jadłam tam, gdzie są one świeże i prosto z morza… Z wypiekami na twarzy wspominam smaki Apulli i Salento na południu Włoch.Ten talerz krewetek został usmażony wieczorem, a krewetki złowione kilka godzin wcześniej. Wiem, bo widziałam je na własne oczy (I saw for myself). W małej, rodzinnej knajpce (In a little, family-owned eatery), w małym miasteczku, do którego dociera znikoma ilość turystów spoza Italii. W knajpce, w której makaron robi się dosłownie na życzenie. Moja córka, przechodząca solidny bunt i najtrudniejszy etap „niejadztwa” (the most difficult time when she was a picky eater) dostała Carbonarę, której nie ma w menu, przygotowaną specjalnie dla niej. To była najlepsza Carbonara jaką w życiu próbowałam, a Kalina zjadła całą porcję…
W przeciwieństwie do przepełnionej Toskanii (Unlike in overcrowded Tuscany), właśnie w Salento odnalazłam spokój (It was in Salento that I found peace) i cudowną energię!

Jeśli szukasz jeszcze więcej ciekawostek, chcesz pouczyć się jeszcze lepiej... koniecznie dołącz do bezpłatnego kursu angielskiego!

 

logo Script logo