Ubezpieczenie do wizy rosyjskiej

Cześć Kochani,

dzisiaj krótki, czysto techniczny i do bólu konkretny wpis 🙂 Zaczynamy!

Polisa do wizy rosyjskiej – na jaki okres wykupić?

Polisę należy wykupić bezwzlgęnie na cały termin ważności wizy. Termin ważności wizy jest zgodny z datą wjazdu i wyjazdu z Rosji, który określamy we wniosku wizowym. Najczęściej będzie to również data, jaka widnieje na naszym zaproszeniu.Ubezpieczenie możemy oczywiście wykupić na okres dłuższy niż termin wyjazdu – dla konsulatu nie będzie to problemem.

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Ubezpieczenie powinno pokrywać KL (Koszty leczenia) na kwotę minimum 30.000 EURO. Pozostałe opcje ubezpieczenia są dobrowolne i zależą tylko od Ciebie.

Z ubezpieczeniami i ich akceptowaniem przez konsulaty bywa różnie. Chodzi o to, że na polisie ubezpieczeniowej powinny zgodnie z wymaganiami konsulatu znaleźć się następujące dane:

– Twoje imię i nazwisko

– Twój adres

– data urodzenia

– czas, na jaki zawierasz ubezpieczenie

– zakres terytorialny na Rosję (lub cały świat)

– kwota ubezpieczenia KL (koszty leczenia) podana w EURO (min. 30 000 euro).

Wyżej wymienione wymagania spełnia kilka polis, w pierwszej kolejności polecam polisę TU EUROPA. Patrząc z  perspektywy 10 lat nigdy nie zdarzyło się mi, ani osobom, którym pomagałem w uzupełnieniu wniosków, aby to ubezpieczenie zostało odrzucone przez konsulat. Bez problemu można kupić ją on-line w kilka minut i możesz to zrobić tutaj. Po zakupie wystarczy wydrukować PDF z polisą i jest to wystarczający dokument dla konsulatu.

Przechodzą bez większych problemów polisy Singal Iduna, Warta, Generali, Axa, – ubezpieczyciele dostosowują ofertę do potrzeb, ale np. pamiętam, że niektóre osoby korzystające z Generali musiały zwracać się o wydanie dodatkowych dokumentów potwierdzających kwotę w EURO, bo była napisana w złotówkach przeliczonych z EURO. Nie pomoże tłumaczenie konulatowi, że tyle złotych to tyle EURO. Wszystko ma być napisane na zaświadczeniu.

PRAKTYCZNA RADA: Jeśli zależy Ci jedynie na wypełnieniu obowiązku posiadania ubezpieczenia, wybierz najtańszy wariant.

Jedną z najtańszych polis, jednocześnie „bezpiecznych” dla konsulatu jest TU EUROPA w wariancie TRAVEL World Standard KL 30.000.Możesz również skorzystać z wyszukiwarki ubezpieczeń.

Czy da się jakoś zaoszczędzić na ubezpieczeniu?

Na pewno ciekawą opcją są Karty. Przyznam, że kilkukrotnie korzystałem z Karty Planeta Młodych Travel TA (jeśli nie masz ukończonych 39 lat też możesz to rozważyć) i konsulat w Warszawie je zaakceptował, ale nie jest to pewniak, gdyż np. już w Krakowie spotkałem przypadki niezbyt przychylnego spojrzenia przez konsulat na tego typu rozwiązania. Co ma taka karta wspólnego z ubezpieczeniem?

Wraz z zawarciem umowy o Kartę przysługuje nam umowa na ubezpieczenie, która zazwyczaj posiada w zasięgu cały świat i jest ważna cały rok, więc jeśli planujesz podróżować wielokrotnie oszczędność może być naprawdę duża. Dla przykładu wspomniana wyżej Karta kosztuje nas 70 zł, a jesteśmy ubezpieczeni na KL (koszty leczenia) w kwocie 60.000 EURO (czyli dwukrotnie więcej niż wymaga konsulat RF) dodatkowo mamy ubezpieczenie NNW na 7000PLN i OC na 50.000 EURO.

Nasza polisa, którą składamy w konsulacie do reszty dokumentów składa wówczas się z:

1. Karty (której wykonujemy kserokopię)

2. Certyfikatu Ubezpieczenia, który w Przypadku Karty Planeta Młodych możesz pobrać tutaj. Na certyfikacie jest jasno napisane, że takie warunki posiadają wszystkie osoby posiadające Karty, ale wszystko teraz zależy od przychylności konsulatu, albo im się spodoba albo nie, mogą zakwestionować np. że nie da się stwierdzić czy przedłożona Karta jest Kartą do tego certyfikatu itd.
Nie chcę ubezpieczenia. Czy da się jakoś ominąć ten obowiązek?

Uwaga: opisane poniżej techniki mogą powodować poważne konsekwencje, za które nie odpowiadam. Osobiście nie popieram poniższych praktyk.

Każde ubezpieczenie można zwrócić jeśli nie zacznie się okres jego ważności, można zatem wykonać następujące kroki:

1. Kupujemy ubezpieczenie
2. Składamy do konsulatu dokumenty i polisę
3. Dostajemy wizę
4. Zwracamy ubezpieczenie i otrzymujemy zwrot kosztów

W rezultacie mamy wizę bez ważnego ubezpieczenia i nie płacimy za ubezpieczenie 🙂

– Kamil

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Małgorzata
Małgorzata
4 lat temu

interesuje mnie ubezpieczenie do wizy elektronicznej na obwód kalingradzki wiza jest na 30 dni a przebywać można 8 więc na jaki termin załatwić ubezpieczenie

Aggie
Admin
4 lat temu
Reply to  Małgorzata

Ubezpieczenie musi być na okres trwania wizy, jeśli będzie krótsze, wiza będzie krótsza lub nie zostanie wydana. Pozdrawiam 🙂

Radek
Radek
4 lat temu
Reply to  Aggie

Przy składaniu o ewizę do OK nie potrzeba żadnej polisy. Dostałem od ręki praktycznie.Ale nie wiem jaka polisa zdrowotna i czy wogóle, będzie wymagana na przejściu bo dopiero jadę. Czy ktoś wie może jak to egzekwują?

Aggie
Admin
4 lat temu
Reply to  Radek

Potrzebna jets tylko do wydania wizy.

Smq
Smq
4 lat temu
Reply to  Aggie

Jestes pewna? Bo tez chce jechac

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!