Wyzwania Językowe

Dzień 1 – Wszystkie Czasy

Dzisiaj poznasz wszystkie aspekty i czasy. Nie przerażaj się ich ilością. One są bardziej logiczne niż myślisz. CELOWO pokazuję Ci je wszystkie dzisiaj, pierwszego dnia. W kolejnych dniach wyzwania zajmiemy się KAŻDYM czasem oddzielnie!

Przeczytaj dzisiejszy wpis ze ŚWIADOMOŚCIĄ. Skoncentruj się na nim. Tak jak na wszystkim, co jest dla Ciebie ważne i co wymaga Twojej uwagi. Zrobisz sobie dobrze, zaufaj mi 🙂

W standardowej nauce na kursach i w szkołach uczysz się czasów przez kilka semestrów i w efekcie lat, uczysz się ich znaczeń i form, ale w rzeczywistości, gdy przychodzi Ci porozmawiać z kimkolwiek po angielsku, próbujesz przywołać sobie te miliony znaczeń i form z zajęć, i wszystko zaczyna się gmatwać. Mówisz, ale czujesz, że to nie ten czas tu powinien być. Mówisz i myślisz, jakiego czasu tu użyć. Odbiera Ci to całą przyjemność z rozmowy z drugim człowiekiem.

Język to jest komunikacja z drugim człowiekiem, a nie ćwiczenia gramatyczne czy książki „do przerobienia”.
Potraktuj to wyzwanie jako zupełnie inne, nowe podejście do nauki.

Tradycyjnie na kursie z podręcznika uczysz się jednego czasu przez co najmniej kilka lekcji. Uczysz się form, zastosowań, przerabiasz milion ćwiczeń. A potem nadal nie do końca czujesz różnicę między Present Perfect i Past Simple, a zamiast I am going mówisz „I going”.

Od dzisiaj zapomnij o wszystkim, czego się nauczyłeś, a co spowodowało takie właśnie zamieszanie w Twojej głowie.

Otwórz umysł na zupełnie nowe podejście do czasów.

Chcę, żebyś ułożył sobie w głowie sam schemat czasów. Dzięki niemu będziesz mieć ogólny obraz całej układanki, z której składają się poszczególne elementy w formie czasów.
Ucząc się każdego czasu po kolei będziesz pamiętać o tym, jaką funkcję pełni w całej układance 🙂 I zobaczysz, jakie to proste, logiczne i że naprawdę da się to ogarnąć!

Nauczysz się czasów w inny sposób i w innej kolejności niż dotychczas. Przygotuj się na nowe doświadczenie. Skoro dotychczasowe sposoby nauki czasów nie przyniosły efektów, to znaczy, że trzeba je zmienić.

Okej! Ja podaję Ci na tacy gotowe rozwiązanie 🙂 Ale nie nauczę się za Ciebie.

Jak to będzie wyglądać?

Codziennie na blogu i na stronie wydarzenia na facebooku pojawi się jeden czas. Pojawi się forma czasu oraz jego zastosowanie i przykłady. Codziennie pojawi się też jedno DODATKOWE ZDANIE, które złoży się w całą historię o Johnnym. Zapamiętanie tej historyjki z pewnością ułatwi Ci ogarnięcie czasów 🙂

Twoim zadaniem jest przez CAŁY DZIEŃ myśleć o tym czasie, zapisać sobie sytuacje z Twojego życia, w których możesz tego czasu użyć i przez cały dzień je powtarzać. Powtarzać sobie w głowie i na głos, i zapisywać zdania z tym czasem. Skoncentruj się na nich. Ucz się ze świadomością.
Absolutnie nie chcę, żebyś to odhaczył i „przerobił ćwiczonko”. Bo znów wrócisz do punktu wyjścia.

Nie tłumacz z polskiego na angielski!

Zapamiętaj sobie też bardzo ważną rzecz. Nie twórz kalki z polskiego! Nie tłumacz zdań dosłownie! W OGÓLE pozbądź się nawyku tłumaczenia zdań z polskiego na angielski. To właściwie najczęstsze zjawisko, jakie obserwuję u osób, które się uczą angielskiego. Otwórz się na coś zupełnie nowego. Otwórz się na wyrażenie konkretnej informacji w nowy sposób. Ucz się myślenia po angielsku od razu. Nie porównuj z polskim.

Twoim zadaniem jest przez cały dzień myśleć w tym czasie. Powtarzać sobie zdania w kółko. I wymyślać jak najwięcej sytuacji odnoszących się do Twojego życia. Oprócz myślenia 🙂 Twoim zadaniem będzie również skomentowanie tego dnia. W jaki sposób? Codziennie będę mieć dla Ciebie krótkie zadanie specjalne.

SAMO NIC SIĘ NIE ZROBI

Samo czytanie niewiele pomoże. Nie myśl, że samo wpadnie Ci do głowy. Gdy uczyłeś się polskiego, swojego języka ojczystego, nie wpadło samo. Mówiłeś, popełniałeś błędy, powtarzałeś po innych, mówiłeś, próbowałeś.

Teraz wszystko w Twoich rękach!

Zaczniemy od tego, że powiem Ci coś, czego prawdopodobnie nie wiedziałeś wcześniej.

Angielskie czasy wyrażają więcej niż polskie. Nie wyrażają tylko teraźniejszości, przeszłości i przyszłości. Wyrażają także jak długo jakaś czynność trwała, czy się powtarzała, kiedy się zakończyła.

Przykład.

Mieszkam w Warszawie.
Mieszkam teraz w Warszawie.
Mieszkam w Warszawie od 3 lat. 

Każde zdanie w języku polskim wyrażone jest jednym czasownikiem „Mieszkam”. I tyle. Natomiast każde zdanie w języku angielskim zostanie przetłumaczone na inny sposób.

Mieszkam w Warszawie. – Na stałe. To tutaj jest moje życie.
Mieszkam teraz w Warszawie. – Na stałe mieszkam gdzieś indziej, ale chwilowo jestem tutaj.
Mieszkam w Warszawie od 3 lat. – Podkreślam to, że już 3 lata jestem w Warszawie.

Te wszystkie zdania występują w zupełnie różnych aspektach.

A teraz skoncentruj się! 🙂

W angielskim istnieją czasy (tenses) wyrażające teraźniejszość, przeszłość i przyszłość.

W obrębie tych czasów (tenses) istnieją aspekty (simple, continuous, perfect, perfect continuous).

Co to są aspekty?

Aspekty wyrażają czas trwania jakiejś czynności w teraźniejszości, przeszłości lub przyszłości. 
Innymi słowy aspekty pomagają nam określić czy dana czynność została zakończona (perfect), czy zaczęłą się kiedyś i trwa nadal (perfect continuous), czy dzieje się w określonym momencie (continuous), czy jest rytunowa (simple).

I teraz bardziej szczegółowo:

Aspekt SIMPLE:

  • dotyczy czynności rutynowych, jednorazowych i prostych w teraźniejszości, przyszłości jak i przeszłości.

1. Simple Present (I work in a bank – Pracuję w banku –> teraźniejszość, czynność stała)

2. Simple Past (She moved out yesterday – Wczoraj się wyprowadziła –> przeszłość, czynność jednorazowa)

3. Simple Future (We will visit you – Odwiedzimy Cię – przyszłość, czynność prosta, jednorazowa)

Aspekt CONTINUOUS

  • określa czynności ciągłe, dziejące się w konkretnym momencie, rozwijające się, toczące sie… w teraźniejszości, przyszłości jak i przeszłości.

4. Continuous Present (I am reading a book – Czytam książkę TERAZ)

5. Continuous Past (I was watching a film – Oglądałem film kiedy Ty zadzwoniłaś – byłem w trakcie oglądania)

6. Continuous Future (I will be sleeping – Jutro o 4 nad ranem będę spać)

Aspekt PERFECT

  • wskazuje na to, że dana czynność została zakończona przed określonym momentem w teraźniejszości, przyszłości jak i przeszłości.

7. Perfect Present (czynność zakończona, ale jej SKUTKI są widoczne teraz! dlatego jest w czasie teraźniejszym) I have read a book. (Przeczytałem książkę, ALE znam jej treść i mogę Ci o niej opowiedzieć)

8. Perfect Past (I had seen this film before you showed it to me – widziałem ten film zanim jeszcze mi go pokazałeś. A więc czynność zakończona PRZED momentem w PRZESZŁOŚCI, w którym mi pokazałeś ten film)

9. Perfect Future* (They will have finished the house by the end of this month – skończą ten dom przed końcem miesiąca)

*To rzadko używany czas! Ale istnieje i w tekstach pisanych spotkasz się z nim. Dla osób zaawansowanych i/lub zainteresowanych! 🙂

Aspekt PERFECT CONTINUOUS

  • wskazuje na to, że część czynności, która zaczęła się wcześniej została ukończona, natomiast jej druga część trwa nadal.

10. Perfect Continuous Present (I have been learning English for 10 years now – Uczę się angielskiego już od 10 lat – zaczęłam uczyć się 10 lat temu, trochę już się nauczyłam i uczę się nadal)

11. Perfect Continuous Past (She had been trying to find him for a few days before he finally got back home – Szukała go przez kilka dni zanim w końcu wrócił do domu)

12. Perfect Continuous Future (By 2020 I will have been working here for 10 years – Przed rokiem 2020 będę tu pracować przez 10 lat!)

Podczas wyzwania poznasz też konstrukcje, które NIE SĄ czasami, ale wyrażają pewne czynności w przyszłości i przeszłości:

13. Be going to (to konstrukcja pozwalająca wyrazić Twój zamiar co do przyszłości. I am going to buy a new computer – Zamierzam kupić nowy komputer)

oraz

14. Used to (wyrażającą nawyki z przeszłości! I used to play computer games. (I don’t do this any more) – Grałem kiedyś w gry komputerowe (już tego nie robię)

Twoje zadanie na dzisiaj:

Przeczytaj dzisiejszy wpis kilka razy. Ułóż sobie w głowie. Jeśli masz jakieś pytania, zostaw je w komentarzu 🙂 Jeśli nie masz, a doczytałeś do teraz, jesteś gotowy, gotowa, świadomie podchodzisz do Wyzwania i do życia, zostaw kciuka w górę lub komentarz 🙂 Robię to dla Ciebie, a Ty masz to zupełnie za darmo. Nie musisz nigdzie iść, niczego szukać, prowadzę Cię za rękę. Sporo pracy wkładam w każde wyzwanie, a w to – w szczególności. Ja uwielbiam to, co robię, alechcę wiedzieć, że Ty chcesz w to iść 🙂

I przygotuj się na jutro! Nie będziesz się uczyć według podziału: czasy Present, potem Past i Future. Będziesz uczyć się w sposób logiczny 🙂 I nie zaczniemy od Present Simple!

Powodzenia! 😉

26
Dodaj komentarz

avatar
18 Comment threads
8 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
AggieNinaMarzenaJuliaAsia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Julka
Gość
Julka

Dzięki 😀 będę robiła to wyzwanie bo wiem że mam z tym duuuży problem i polecę je znajomym

Aggie
Admin

Julka, super! Trzymam kciuki! Dawaj znać jak idzie 🙂

Dominik
Gość
Dominik

W aspekcie ‘used to’ czy można by zastąpić I don’t do this any more – I won’t do this any more? Trochę ciężko mi to zrozumieć ‘do not do’

Aggie
Admin

I don’t do this any more – już tego nie robię.
I won’t do this any more – już tego nie zrobię.

To nie jest to samo 🙂

I used to do this – robiłem to kiedyś, ale już tego nie robię. A czy zrobię w przyszłości? Tego nie wiemy.

Pozdrawiam! 😉

Ana
Gość
Ana

ja staruję dziś 🙂 albo mi się tym razem ogarnę, albo oszaleję 😉

Kinga
Gość
Kinga

Zaczynam od jutra! Ns kazdy czas dam sobie dwa dni bo oporna jestem strasznie 😀

Klaudia
Gość
Klaudia

Zaczynam może w końcu ułożą mi się te czasy w głowie 🙂

Kamila
Gość
Kamila

Zaczynam dopiero dziś i mam nadzieję ,że się uda tym razem ;)pozdrawiam

Kamila
Gość
Kamila

Zaczynam dzisiaj. To dla mnie chyba najtrudniesza część w nauce języka..

Paweł
Gość
Paweł

Startujemy!

Wzorowy uczeń
Gość
Wzorowy uczeń

Pierwszy wpis perfekcyjny, blog wygląda interesująco! Widać że dużo serca w niego włożyłaś. Z przyjemnością wezmę udział w wyzwaniu ; )

Aggie
Admin

Dziękuję! Całe serducho wkładam w to, co robię!! 🙂 🙂 🙂 Powodzenia!

Aga
Gość
Aga

Właśnie znalazłam to wyzwanie 🙂 Wchodzę od dzisiaj! Dziękuję Ci :):)

Aggie
Admin

Świetnie! Trzymam kciuki 🙂

Magda
Gość
Magda

Dołączam do wyzwania. Nie mogę nauczyć się na czym te czasy polegają. Przy 3 odpadam…… Gdzieś mi coś umyka.
Jeszcze raz od początku… 🙂

Aggie
Admin

Działaj i daj znać jak idzie … 😉

Dominika
Gość
Dominika

Ja startuje teraz:)

Aggie
Admin

Świetnie! Trzymam kciuki 🙂

Klaudia
Gość
Klaudia

Troszke odbiegając od tematu wyżej, a co w przypadku WENT. Wielokrotnie słyszę zdanie z tym słowem i wciąż nie wiem kiedy powinnam go używać

Aggie
Admin

WENT to forma przeszła od czasownika “go”, używamy w czasie Past Simple. 🙂

Julia
Gość
Julia

Wydaje mi się, że w Present Perfect jest błąd, ponieważ pisze “I have read” a jak dobrze pamiętam to powinna być III forma czasownika ☺

Edit: zapomniałam, że III forma czasownika read to również read, nieważne ☺

Asia
Gość
Asia

Hej:) Dzięki za wyzwanie, spróbuję od tej strony, zawsze czasy w angielskim wydawały mi się nielogiczne, może tym razem się uda i poukłada w głowie.

Julia
Gość
Julia

Mam do zaliczenia B2 na studiach, mam nadzieję, ze razem do września dojdę do perekcji

Marzena
Gość
Marzena

Startujemy! 🙂 zapowiada się świetnie 🙂

Nina
Gość
Nina

Startujemy:)

Aggie
Admin

Powodzenia! 🙂

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!