Wyzwania Językowe

Dzień 10 – Podsumowanie#2: Czasy Perfect Continuous

Drugi tydzień za nami! Aspekty Perfect Simple i Perfect Continuous.
Daj znać czy do tej pory wszystko jest dla Ciebie jasne. Jeśli coś nie jest jasne, przejdź jeszcze raz przez te czasy, nad którymi się zastanawiasz. Jeśli nadal nie jest jasne, PYTAJ! 🙂

Dowiedziałeś się, że aspekt Perfect Continuous dotyczy czynności lub sytuacji, które zaczęły się dziać wcześniej i trwają do określonego punktu w teraźniejszości (Present Perfect Continuous), przeszłości (Past Perfect Continuous) lub przyszłości (Future Perfect Continuous) i nie jest ważny efekt, bo czynność dokonana nie jest, a ważne jest TRWANIE tej czynności. Może być tak, że czynność się skończyła, ale jej skutki widać GOŁYM OKIEM.

I uwaga! Wybieram jeden komentarz z każdego czasu i go poprawiam!

Present Perfect Continuous

I have been wainting for my a prince on white horse since I bore. – I have been waiting for the prince on a white horse since I was born.
I have been looking for better place work for the last months. – I have been looking for a better place to work for the last months.
Since January 2014 I have been learning on legal course and preparing to my exam in the next year. Since January 2014 I have been attending a legal course and preparing for my exam next year.

Past Perfect Continuous

When he came back home I knew, he had been visiting his friends in pub. He was drunk. – When he came back home I knew he had been drinking. He was drunk. 
Czasownik “visit” sugeruje dokonanie – odwiedzić. Nie mógł nadal odwiedzać znajomych w pubie, bo już był w domu. Można powiedzieć “Before he came back home, he had met with his friends in a pub”.

Before they started to painting a walls they had been dwelling on colour. Before they started painting walls, the had been dwelling on the right colour.

When my boyfriend came for me I still had been doing my make-up.  When my boyfriend came over to pick me up I had been doing my make-up for over an hour.

Future Perfect Continuous

I will have been learning for 2 hours befere my mother let me go to my friends. –  I will have been learning for two hours before my mother lets me go to see my friends.

Ok! To wszystko! Weekend przed nami, a więc zostawiam Cię z powtórkami! 🙂 I przygotuj się mentalnie na poniedziałek, bo przez następny tydzień będziemy rozmawiać w aspekcie SIMPLE! Będzie dużo zdań, przykładów, dużo zadań ustnych! 🙂
Jeśli sprawdzasz nowe wpisy na facebooku, koniecznie dopisz się do wydarzenia! Ruszamy w poniedziałek, 4. kwietnia i to nie jest żart! 🙂

Nie odpuszczaj! 🙂 Liczę na Ciebie!

Jeśli to wyzwanie Ci pomaga usystematyzować i poćwiczyć czasy, daj mi znać. I daj znać też innym. Może znasz kogoś, komu by się przydało?
Jeśli jest coś, co mogę zrobić dla Ciebie lepiej, też mi daj znać 🙂

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
AggieBeata Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Beata
Gość
Beata

Nie rozumiem różnicy pomiędzy czasem Past Perfect, a Past Perfect Continuous. Obydwa te czasy odnoszą się do czynności w przeszłości, które trwały przed jakąś inną sytuacją w przeszłości. Jak w takim razie je rozróżnić? 🙂

Aggie
Admin

Continuous wyraża TRWANIE i to, ze czynność nie została zakończona 🙂

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!