Wyzwania Językowe

Dzień 13 – Used to

Dzisiaj kontynuujemy zaglądanie do przeszłości 🙂 Odejdziemy na chwilkę od czasów. Bo nie tylko samymi czasami człowiek żyje! A i są również inne sposoby (w tym wypadku konstrukcje!), dzięki którym możemy opowiedzieć o czymś, co kiedyś miało miejsce.

Used to do sth – forma

Jak używamy “used to”?

Twierdzenia

 • podmiot + used to + czasownik w podstawowej formie
  I used to smoke cigarettes. (Kiedyś paliłem papierosy)

Przeczenia (podobnie jak Past Simple: posiłkujemy się słówkiem “did”). 
Zauważ, że “used to” dotyczy przeszłości. A więc użyty jest w twierdzeniu w formie przeszłej: used (od czasownika “use”)!

 • podmiot + did + not (didn’t) + use to + czasownik w podstawowej formie
  I didn’t use to drink coffee before breakfast when I stayed in Spain. (Nie pijałem kawy przed śniadaniem podczas mojego pobytu w Hiszpanii)

Pytania 

 • did + podmiot + use to + czasownik w formie podstawowej
  Where did you use to buy food? (dosłownie: gdzie zwykłeś kiedyś kupować jedzenie?)

I used to take the train to work. – Kiedyś jeździłem pociągiem do pracy (ale już teraz nie jeżdzę, bo jeżdzę na przykład samochodem)

Kiedy używamy “used to”?

 • kiedy chcemy powiedzieć o czymś, co rutynowo robiłeś w przeszłości, o jakimś swoim nawyku, którego JUŻ NIE MA lub o stanie z przeszłości
  I used to play the violin when I was a little kid. (Grałam na skrzypcach gdy byłam małym dzieckiem ).

I zdanie (a właściwie kilka zdań!) ze specjalnej historyjki dla Was ode mnie! 🙂 Codziennie pojawi się nowe zdanie, będące kontynuacją opowiadania… 🙂 Zapamiętuj tę historyjkę, ucz się jej, mów na głos, a czasy zapamietasz raz na zawsze!

This is Johnny. Johnny has never been abroad. Before he started to live in a big city, he had always dreamt of setting off on a journey around the world. He is pretty sure he will have visited all the countries in the world by the time he settles down and has a family. He has been working on his travel plan for the last few months. Before he started preparing his plan, he had been dwelling on his trip for quite a long time. He must save some money. By the end of this month he will have been saving money for his dream trip for 6 months. Johnny is not a millionaire yet. He works at Starbucks and he serves coffee to people who come to visit Times Square in New York City. He believes in his dream, though. When he was a young kid, he watched a film about a boy whose dreams came true. He used to watch the same film over and over again.
He used to watch the same film over and over again. – Oglądał ten sam film non stop.

PS Jeszcze jeszcze jedno słowo, które wyraża nawyki i powtarzalne zachowania z przeszłości. To słówko to “would“. Więc o nim znajdziesz w e-booku “Angielskie Czasy Raz Na Zawsze”. Znajdziesz tam też jeszcze więcej dodatkowych ćwiczeń!

TWOJE ZADANIE NA DZIŚ!

1. What did you use to do when you  went to primary school? (Co miałeś w zwyczaju robić kiedy chodziłeś do szkoły?) What did you use to do what you don’t do any more? (Co robiłeś kiedyś, czego już nie robisz?)
Create even more sentences with today’s phrase. Stwórz jeszcze więcej zdań z dzisiejszą konstrukcją.

(jeśli chcesz, żeby Twój komentarz został poprawiony i chcesz uzyskać informację zwrotną o Twojej wypowiedzi pisemnej, możesz skorzystać z opcji Komentarzy na Vagaru. Możesz tam komentować i pisać po angielsku na aktualne tematy w Nauce Samodzielnej, a możesz też zadawać ważne dla Ciebie pytania związane z użyciem angielskiego.)

2. Naucz się dzisiejszych zdań przykładowych. Naucz się ich w kontekście SWOJEGO ŻYCIA. Zapisz sobie dokładnie w jakich sytuacjach możesz stosować zdania w kontekstach, które dzisiaj poznałeś. Skoncentruj się tylko na tych konkretnych sytuacjach. Mów do siebie. Zapisuj. Mów po cichu i na głos. Podejdź do nich świadomie. Naucz się historyjki o Johnnym!

 

Jeśli chcesz mieć wszystkie czasy w jednym miejscu w formie PDF z dodatkowymi ćwiczeniami i fiszkami, możesz je mieć w moim Ebooku “Angielskie Czasy Raz Na Zawsze“. Jeśli jesteś na Vagaru, wejdź w Strefę Zniżek i odbierz swój kod rabatowy na e-booki! 🙂

Jeśli jeszcze nie ma Cię u mnie na Instagramie, wpadnij i zobacz kiedy będzie nowe wyzwanie z angielskim na żywo! 🙂instagram.com/aggie.bialy

Najważniejsza jest praktyka całych zdań i zwrotów w użyciu. I dopuszczenie możliwości błędów. Rozmowa po angielsku z innymi osobami. Najważniejsza jest codzienna, systematyczna nauka. Wszystkie narzędzia do skutecznej nauki angielskiego znajdziesz w jednym miejscu: na Vagaru. Tam będziesz uczyć się gramatyki w realnych kontekstach, na podstawie realnych filmików anglojęzycznych poruszających aktualne i ciekawe tematy. Jednocześnie uczysz się angielskiego i zdobywasz wiedzę o świecie z super wspierającymi się ludźmi! Na Vagaru również każdego dnia poprawiane są regularnie Twoje wiadomości pisemne, dzięki czemu wiesz, jak poprawić jakie błędy! 🙂

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MarcelaMateuszGrzegorz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Grzegorz
Gość
Grzegorz

I used to train judo when I went to primary school.

I used to drink alcohol.

I used to smoke cigarettes.

I used to go to the gym.

I used to go to the night clubs a lot.

I used to eat the sweets a lot.

Mateusz
Gość
Mateusz

I used to early wake up when I went to school.

I used to smoke cigarettes.

I didn’t used to drink an alcohol.

Marcela
Gość
Marcela

When I went to primary school I use to eat sandwichs with nutella.
I use to go to practice dance group.

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!