Wyzwania Językowe

Dzień 3 – Perfect Past

Ciąg dalszy czasów w aspekcie Perfect. Dzisiaj zajrzymy do przeszłości!

Ogólnie rzecz biorąc, PERFECT PAST odnosi się do czynności, które się zakończyły, zanim rozpoczęła się inna czynność w przeszłości. Jest to innymi słowy czas zaprzeszły 🙂 mówiący o tym, co się wydarzyło PRZED jakimś punktem/sytuacją w przeszłości.

And then I realised I had always wanted to live there. – A potem zdałem sobie sprawę, że od zawsze chciałem tam zamieszkać.

Jak tworzymy Past Perfect? 

Tak jak wszystkie perfecty, posiłkujemy się czasownikiem “have“. Ale skoro jest to czas przeszły, czasownik posiłkowy również ma formę przeszłą “had“. Czasownik zawsze jest w trzeciej formie (Past Participle).

Forma: 

Pamiętaj, że niezbędna jest znajomość form czasownika (formy przeszłej i formy Past Participle) 🙂
Twierdzenia:

 • podmiot (I/you/he/she/it/we/you/they) + had + III forma czasownika
  (When I came home,) I realised I had left my phone at work.

Przeczenia: 

 • podmiot (I/you/he/she/it/we/you/they) + had + not + III forma czasownika
  (When I came home,) I realised I hadn’t (had not) left my phone at work.

Pytanie:

 • Had + podmiot (I/you/he/she/it/we/you/they) + III forma czasownika
  Had you left your phone at work?

Słówka, z którymi używany jest Past Perfect:

before: Before I moved to California, I had never seen my grandparents. (Zanim przeprowadziłem się do Kalifornii, nigdy nie widziałem moich dziadków)
after: After she had finished her work, she went to lunch. (Po tym, jak skończyła pracę, poszła na lunch)
by the time: By the time she finished her studies in Barcelona, she had lived there for 5 years. (Przed tym jak ukończyła studia w Barcelonie, mieszkała tam już od 5 lat)

KIEDY używany jest ten czas?

 • Kiedy chcesz powiedzieć o czymś, co wydarzyło się zanim wydarzyło się coś innego.When he arrived, I had already cooked dinnerKiedy przyjechał, już ugotowałam obiad.Aspekt perfect, bo czynność została dokonana (ugotowałam ten obiad), skutek widoczny w momencie, o którym mowa (a tutaj mowa o przeszłości).By 10 pm they had gone to bed. – Oni położyli się spać przed godziną 10 wieczorem (wczoraj). A więc zrobili to wcześniej niż godz. 10.00, która była wczoraj!)
 • Kiedy chcesz powiedzieć, co byś zrobił, gdyby coś innego się wydarzyło w przeszłości. Mowa tu o trzecim okresie warunkowym, który dotyczy gdybania o wszystkim, co wydarzyło się w przeszłości.My mum wouldn’t have married my dad, if she had known the truth about his family. – Moja mama nie poślubiłaby mojego taty (ale poślubiła!), gdyby znała prawdę o jego rodzinie (wtedy, w przeszłości. Ale nie znała tej prawdy)
 • Kiedy chcesz powiedzieć, że żałujesz czegoś, co wydarzyło się lub nie wydarzyło się w przeszłości, używając konstrukcji “I wish” 🙂I wish I had bought a one way ticket last year. – Żałuję, że nie kupiłem wtedy rok temu biletu w jedną stronę.
  He wishes he hadn’t bought a used car – On żałuje, że kupił używany samochód.

I zdanie ze specjalnej historyjki dla Was ode mnie! 🙂 Codziennie pojawi się nowe zdanie, będące kontynuacją opowiadania… 🙂
This is Johnny. Johnny has never been abroad. Before he started to live in a big city, he had always dreamt of setting off on a journey around the world. 

Before he started to live in a big city, he had always dreamt of setting off on a journey around the world. – Zanim zaczął mieszkać w dużym mieście, zawsze marzył o wyruszeniu w podróż dookoła świata.

TWOJE ZADANIE NA DZIŚ!

1. Tell me about what happened before you came back home yesterday. Opowiedz mi o tym, co się wydarzyło ZANIM wróciłeś wczoraj do domu. (jeśli chcesz, żeby Twój komentarz został poprawiony i chcesz uzyskać informację zwrotną o Twojej wypowiedzi pisemnej, możesz skorzystać z opcji Komentarzy na Vagaru. Możesz tam komentować i pisać po angielsku na aktualne tematy w Nauce Samodzielnej, a możesz też zadawać ważne dla Ciebie pytania związane z użyciem angielskiego.)

2. Naucz się dzisiejszych zdań przykładowych. Naucz się ich w kontekście SWOJEGO ŻYCIA. Zapisz sobie dokładnie w jakich sytuacjach możesz stosować zdania w kontekstach, które dzisiaj poznałeś. Skoncentruj się tylko na tych konkretnych sytuacjach. Mów do siebie. Zapisuj. Mów po cichu i na głos. Podejdź do nich świadomie.

3. Przykład użycia z życia (na samym początku filmiku, ale polecam obejrzeć całość. Pod filmikiem znajdziesz zapis zdania z czasem 🙂Exactly one year had passed since the night Mike Delfino and Susan Mayer were supposed to become engaged. (Minał dokładnie rok od tego wieczoru, kiedy Mike Delfino i Susan Mayer mieli się zaręczyć).

 

Jeśli chcesz mieć wszystkie czasy w jednym miejscu w formie PDF z dodatkowymi ćwiczeniami i fiszkami, możesz je mieć w moim Ebooku “Angielskie Czasy Raz Na Zawsze“. Jeśli jesteś na Vagaru, wejdź w Strefę Zniżek i odbierz swój kod rabatowy na e-booki! 🙂

Jeśli jeszcze nie ma Cię u mnie na Instagramie, wpadnij i zobacz kiedy będzie nowe wyzwanie z angielskim na żywo! 🙂instagram.com/aggie.bialy

Najważniejsza jest praktyka całych zdań i zwrotów w użyciu. I dopuszczenie możliwości błędów. Rozmowa po angielsku z innymi osobami. Najważniejsza jest codzienna, systematyczna nauka. Wszystkie narzędzia do skutecznej nauki angielskiego znajdziesz w jednym miejscu: na Vagaru. Tam będziesz uczyć się gramatyki w realnych kontekstach, na podstawie realnych filmików anglojęzycznych poruszających aktualne i ciekawe tematy. Jednocześnie uczysz się angielskiego i zdobywasz wiedzę o świecie z super wspierającymi się ludźmi! Na Vagaru również każdego dnia poprawiane są regularnie Twoje wiadomości pisemne, dzięki czemu wiesz, jak poprawić jakie błędy! 🙂

17
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
MarcelaDamianMagdaKajaAggie Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Tomek
Gość
Tomek

Mam pytanko czy w zdaniu “He wishes he hadn’t bought a used car ” nie powinno być – nie kupił bo powyżej jest napisane że kupił

Aggie
Admin

Nie 🙂
He wishes he hadn’t bought – życzyłby sobie, żeby nie kupił – w dosłownym tłumaczeniu. A w poprawnym po polsku: żałuje, że kupił.

Zajrzyj do mojego filmiku o tym jeszcze: https://www.youtube.com/watch?v=qjotRX6ZFzY&t=1s

Pozdrawiam! 🙂

Kinga
Gość
Kinga

I wish I had known him earlier
I had bought potatoes after I visited my friend
I wouldn’t have met him, if I had not went at this party
I wish I hadn’t bought this car
I had cleaned my house before I dressed my kids

Klaudia
Gość
Klaudia

Before I come back home I had my English class in the library then I was with my friend to grab some coffee. When I come back home just for a little bit I prepered the snacks and I had to drive to pick up kids from school. But we didnt come back home yet because they had an extra activities after school. During the class I had to waited for them for a few hours. After they had finished the dance class we had come back home.

Kamila
Gość
Kamila

Before I came back home yesterday, I had bought ingredients needed to make today’s dinner.

Paweł
Gość
Paweł

Before I come back to home yesterday, I had been in the work.

Izabela
Gość
Izabela

Before I came back home I had been in post office and I left there my wallet. I wish I had’t checked that I took everything, because I must come back.

Ania
Gość
Ania

Before I came back home yesterday I had gone to the shop to buy something to eat.

Wzorowy uczeń
Gość
Wzorowy uczeń

Before I come back to home, I had bought a new computer.
After I come back to home, I had swum in my pool.
By the time I come back to home, I had driven around city.

Klaudia
Gość
Klaudia

Before I came back home yesterday I had talked English class in library. After that I had met with my friend for a coffee. When I came back home I had cleaned a kids toys then I had cooked dinner before they come back home.
I wish I had found perfect host family.

Marta
Gość
Marta

Ja mam pytanie:

Tam gdzie jest przykład do pytania ,,Had you left your phone at work?”
Czy mogłoby równie dobrze być tam ,,HAVE you left your phone at work?” A w twierdzeniu ,,I have left my phone at work”

Bo ten przykład trochę przypomina Present Perfect tylko że zamiast have jest had.

Bo chyba ale nie jestem pewna napisałaś to po prostu w skrócie a całe zdanie miało brzmieć

,, Had you left your phone at work before you came home?”

Jeżeli jakieś błędy to przepraszam.

Aggie
Admin

Mogłoby 😉 jest “had” ponieważ ten wpis dotyczy czasu przeszłego, czyli PAST 🙂 Bardzo dobrze przypomina Ci ten przykład aspekt PERFECT 🙂 Gorąco zachęcam Cię do uważnego zapoznania się z najważneijszym wpisem na temat czasów: https://jezykipodroze.pl/wyzwania/dzien-1-wszystkie-czasy/ tam dokładnie opisuję ASPEKTY i CZASY 🙂

Mateusz
Gość
Mateusz

Before I came back home I had bought new car.
Before I came back home I had been in church.
Before I came back home I had written a letter.
Before I came back home I had smoked cigarettes.
Before I came back home I had listened a beautiful song.
Before I came back home I had met with my friends.
Before I came back home I had learnt English tenses.

Kaja
Gość
Kaja

When I finally went to the park, they had alredy gone.
Before I came back to home, I had played football.
Before I came back to home, I had eatten bubble waffle.
Before I came back to home, I had been in biedronka.
I realised I had left iron on.
When she rang, I had done panckakes.
I wish I had bought a dress.
I wish I hadn’t told with her

Magda
Gość
Magda

Before I came back home I had been on a class.
After I had finished my class I went to cut my hair.
I wish I hadn’t highlighted my hair.
I wouldn’t highlighted my hair, If I had known how it damaged hair.

Damian
Gość
Damian

i had spent 3 hours in the car, before I came back home yesterday.
I wish I had started this challange earlier.
I wouldn’t gotten injured if I hadn’t jumped to the block.
when he called me to ask about the dinner I had already eaten.

Marcela
Gość
Marcela

Before I came back home, I had been in MC and I had eaten 2forU.

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!