Wyzwania Językowe

Dzień 5 – Podsumowanie#1: Perfect Simple

Dzisiaj podsumujemy wszystkie trzy czasy. Wybrałam dla Was po dwa zdania z każdego czasu, które poprawię teraz.

To, co mi się nasunęło przeglądając Wasze komentarze to dwie rzeczy:

  • uważnie czytaj proszę każdy wpis i opis. Nie poprawiam zdań, w których błąd wynika z niedokładnego przeczytania opisu (np. I will known lub I’ll have clean) Czytaj też komentarze, bo tam odpowiadam na Wasze pytania 🙂 Zanim zadasz pytanie, sprawdź, czy ktoś nie zadał już takiego samego i nie uzyskał odpowiedzi. Pytaj zawsze wtedy kiedy coś nadal wydaje Ci się niejasne, ale koniecznie najpierw dokładnie przeczytaj to, co zostało napisane 🙂
  • znajomość form przeszłych, w piśmie i mowie – jeśli czujesz, że musisz popracować nad znajomością form czasownika, to wyznacz sobie dziennie np. 10 minut na powtarzanie ich (na piśmie i w mowie! pamiętaj o poprawnej wymowie również 🙂

A teraz wracamy do czasów Perfect! 🙂

W tym tygodniu nauczyłeś się, że aspekt PERFECT odnosi się do czynności, które zostały dokonane. Albo w teraźniejszości (jeśli czynność została dokonana i jej skutki są widoczne TERAZ), albo w przeszłości (jeśli czynność została dokonana PRZED inną czynnością w przeszłości), albo w przyszłości (jeśli czynność zostanie dokonana przed inną czynnością w przyszłości).

Jasne? 🙂 Mam nadzieję, że tak jasne jak dzisiejsze słoneczko, które świeci za moim oknem 🙂

Dodatkowe zdania z Waszych komentarzy, czas Present Perfect:

  • I have never been in USA – I have never been to the USA. (nigdy nie byłem w USA – jestem teraz w Polsce). Jeśli jesteś w USA i właśnie przyleciałeś, jest to Twój pierwszy raz, wtedy powiesz: I have never been in the USA before. Ale wtedy już tam jesteś!)
  • I’ve often have problem with this tense i hope to change that after this challenge 🙂 – I’ve often had problems with this tense. I hope it will change after this challenge.

Dodatkowe zdania z Waszych komentarzy, czas Past Perfect:

  • Before I came back to my home, I had bought new dress. – Before I came back home, I had bought a new dress. (przyimek: come back home (a właściwie jego brak 🙂 i rodzajnik: a dress!)
  • Hey, when I come back home yestarday, I had been in fitness center 2h. I and my friends drunk latte caffe after I had done all fittnes exercises whit my group. – Hey, when I came back home yesterday, I had spent two hours in a fitness center. My friends and I drank cafe latte after we had done all fitness exercises with the group.

Dodatkowe zdania z Waszych komentarzy, czas Future Perfect:

  • I will have learnt by heart new poem by the end of this month. – I will have learnt a new poem by heart by the end of this month.
  • By the end of this month I will have went on a gym three times. – By the end of this month I will have gone to the gym three times.

Wasze zadanie na dzisiaj:

Powtórzyć sobie wszystko, utrwalić, mówić do siebie, wszystko z pełną świadomością… i zostawić kciuki, uśmiechy, cokolwiek, żebym wiedziała, że jesteście i korzystacie 🙂 robię to dla Was!

Jeśli chcesz mieć wszystkie czasy w jednym miejscu w formie PDF z dodatkowymi ćwiczeniami i fiszkami, możesz je mieć w moim Ebooku “Angielskie Czasy Raz Na Zawsze“. Jeśli jesteś na Vagaru, wejdź w Strefę Zniżek i odbierz swój kod rabatowy na e-booki! 🙂

Jeśli jeszcze nie ma Cię u mnie na Instagramie, wpadnij i zobacz kiedy będzie nowe wyzwanie z angielskim na żywo! 🙂instagram.com/aggie.bialy

Najważniejsza jest praktyka całych zdań i zwrotów w użyciu. I dopuszczenie możliwości błędów. Rozmowa po angielsku z innymi osobami. Najważniejsza jest codzienna, systematyczna nauka. Wszystkie narzędzia do skutecznej nauki angielskiego znajdziesz w jednym miejscu: na Vagaru. Tam będziesz uczyć się gramatyki w realnych kontekstach, na podstawie realnych filmików anglojęzycznych poruszających aktualne i ciekawe tematy. Jednocześnie uczysz się angielskiego i zdobywasz wiedzę o świecie z super wspierającymi się ludźmi! Na Vagaru również każdego dnia poprawiane są regularnie Twoje wiadomości pisemne, dzięki czemu wiesz, jak poprawić jakie błędy! 🙂

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
MarcelaOLaAggieWzorowy uczeńMarta Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Kamila
Gość
Kamila

😉

Marta
Gość
Marta

I haven’t got my delivery form Aliexperss, so I have to open discussion. I had checked opinions about the seller before I bought from him. I hope that I will have got my delivery by the end of this month.

Wzorowy uczeń
Gość
Wzorowy uczeń

Świetny blog ! : D Dziękuję :>

Aggie
Admin

<3 :)

OLa
Gość
OLa

Fajny blog,dobra robota 🙂

Marcela
Gość
Marcela

🙂

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!