Wyzwania Językowe

Dzień 7 – Present Perfect Simple a Present Perfect Continuous – czym się różnią?

Dzisiaj poświęcam cały dzień na różnicę między czasem Present Perfect Simple a Present Perfect Continuous. Różnica jest analogiczna w przeszłości i przyszłości, więc wystarczy, że poznasz ją dobrze dzisiaj, w teraźniejszości 🙂

Dowiesz się więc, że jeśli chcesz powiedzieć o czymś, co robisz już od jakiegoś czasu, możesz zrobić to dwojako. W zależności od tego, co jest dla Ciebie ważniejsze: efekt czy sam okres trwania danej czynności.

 

I’ve been hiking all day – Cały dzień spacerowałem po górach/spaceruję po górach.
I’ve done a 5-mile hike – Zrobiłem 5-milową wędrówkę.

 • Chcesz powiedzieć swojej koleżance lub koledze, że przeczytałeś świetną książkę. Użyjesz czasu Present Perfect (Simple).
  I have read a hilarious book.

Oznacza to, że przeczytałeś świetną książkę. Czynność dokonana 🙂
[Po polsku wciąż używasz tego samego czasu… przez co zauważ, że Twój komunikat nie jest wyrażony odpowiednio jasno]

 • Możesz jednak być w trakcie czytania super książki…
  I have been reading a hilarious book…

Co oznacza, że czytasz fantastyczną książkę, ale… jeszcze nie skończyłeś jej czytać.

 • Więcej przykładów czynności, które trwają od jakiegoś czasu i nie zakończyły się, a dla Ciebie ważniejszy jest sam proces niż efekt (Present Perfect Continuous):I have been working in this company for the last 6 years. (Pracuję w tej firmie od ostatnich sześciu lat)
  How long have you been learning English? (Od jak dawna uczysz się angielskiego?)
  She’s been waiting for Adam for ages! (Czeka na Adama wieki! – w tym zdaniu poprzez aspekt ciągły (czyli -ing) zaznaczamy delikatne zdenerwowanie)
 • Zdarza się, że chcemy powiedzieć o czynności, która trwała, zakończyła się, ale jej skutki widoczne są gołym okiem 🙂 Czyli… biegałeś całe rano, dopiero co skończyłeś biegać (fakt, skończyłeś), ale normalną rozmowę utrudnia Ci zadyszka…
  I’ve been running the whole morning. I am out of breath! (Biegałem cały poranek. Ledwo dycham!)Dla porównania, jeśli istotny dla Ciebie jest skutek czynności i to ile przebiegłeś, a nie to, że biegałeś i ledwo dychasz, powiesz:
  I have run 5 kilometers. (Przebiegłem 5 kilometrów – czynność dokonana, zakończona, liczy się efekt!)

!Uwaga! Czasowniki live i work mogą być użyte w obydwu czasach bez zmiany w znaczeniu!

I have lived in Poland for 5 years/I have been living in Poland for 5 years.
How long have you worked for this company?/How long have you been working for this company?

Mam dla Ciebie jeszcze więcej przykładów. I zadanie specjalne! 🙂

Obejrzyj filmik, w którym znajdziesz przykłady użycia czasu Present Perfect. Po każdym zdaniu stopuj, powtarzaj, zapisuj. Bądź świadomy każdej sceny i każdego znaczenia wypowiadanego zdania. Zapisuj je sobie i powtarzaj wiele razy.

Mało tego.

Wyobraź sobie jak sam znajdujesz się w podobnej sytuacji i wypowiadasz to samo zdanie. Mów do siebie. Na głos. 

Nagraj się 🙂A tu zapraszam Cię do dobrej zabawy z czasem Present Perfect Continuous…
I’ve been waiting for this moment all my life… 🙂TWOJE ZADANIE NA DZIŚ!

1. Create sentences with the two tenses. Stwórz zdania z obydwoma czasami.  What have you been doing? Co robiłeś/Co robisz? What have you done? Co zrobiłeś?

(jeśli chcesz, żeby Twój komentarz został poprawiony i chcesz uzyskać informację zwrotną o Twojej wypowiedzi pisemnej, możesz skorzystać z opcji Komentarzy na Vagaru. Możesz tam komentować i pisać po angielsku na aktualne tematy w Nauce Samodzielnej, a możesz też zadawać ważne dla Ciebie pytania związane z użyciem angielskiego.)

2. Naucz się dzisiejszych zdań przykładowych. Naucz się ich w kontekście do SWOJEGO ŻYCIA. Zapisz sobie dokładnie w jakich sytuacjach możesz stosować zdania w kontekstach, które dzisiaj poznałeś. Skoncentruj się tylko na tych konkretnych sytuacjach. Mów do siebie. Zapisuj. Mów po cichu i na głos. Podejdź do nich świadomie.

 

Jeśli chcesz mieć wszystkie czasy w jednym miejscu w formie PDF z dodatkowymi ćwiczeniami i fiszkami, możesz je mieć w moim Ebooku “Angielskie Czasy Raz Na Zawsze“. Jeśli jesteś na Vagaru, wejdź w Strefę Zniżek i odbierz swój kod rabatowy na e-booki! 🙂

Jeśli jeszcze nie ma Cię u mnie na Instagramie, wpadnij i zobacz kiedy będzie nowe wyzwanie z angielskim na żywo! 🙂instagram.com/aggie.bialy

Najważniejsza jest praktyka całych zdań i zwrotów w użyciu. I dopuszczenie możliwości błędów. Rozmowa po angielsku z innymi osobami. Najważniejsza jest codzienna, systematyczna nauka. Wszystkie narzędzia do skutecznej nauki angielskiego znajdziesz w jednym miejscu: na Vagaru. Tam będziesz uczyć się gramatyki w realnych kontekstach, na podstawie realnych filmików anglojęzycznych poruszających aktualne i ciekawe tematy. Jednocześnie uczysz się angielskiego i zdobywasz wiedzę o świecie z super wspierającymi się ludźmi! Na Vagaru również każdego dnia poprawiane są regularnie Twoje wiadomości pisemne, dzięki czemu wiesz, jak poprawić jakie błędy! 🙂

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Marcela Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Marcela
Gość
Marcela

I have been going to the gym.
I have been to Germany.

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!