Wyzwania Językowe

Dzień 9 – Future Perfect Continuous**

Dlaczego dwie gwiazdeczki? Dlatego, że czas Future Perfect Continuous w mowie używany nie jest. Spotkasz się z nim rzadko.
Ale tak jak w przypadku Past Perfect Continuous, warto go znać, zwłaszcza jeśli przygotowujesz się do jakichś egzaminów! 🙂

Future Perfect Continuous odnosi się do czynności, które będą trwać przez jakiś czas, zanim rozpocznie się inna czynność lub wydarzenie w przyszłości.

Jak tworzymy Future Perfect Continuous?

Tak jak wszystkie perfecty, posiłkujemy się czasownikiem “have“. Ale skoro jest to czas przyszły, dodajemy słowo posiłkowe odnoszące się do przyszłości “will“, dodatkowo “been” i czasownik z końcówką -ing.

Twierdzenia:

•    podmiot (I/you/he/she/it/we/you/they) + will + have + been + czasownik z końcówką ing

By the beginning of May we will have been saving for our house for 5 months. – Do maja będziemy oszczędzać na nasz dom przez 5 miesięcy. A więc w maju minie 5 miesięcy naszego ciągłego oszczędzania (i najpewniej nadal będziemy oszczędzać w maju i jeszcze później)

Przeczenia: 

•    podmiot (I/you/he/she/it/we/you/they) + will + not + have + been + czasownik z końcówką ing

By the beginning of May we won’t (will not) have been saving for our house for 5 months. – Do końca maja nie będziemy oszczędzać przez 5 miesięcy.

Pytanie:

•    Will + podmiot (I/you/he/she/it/we/you/they) + have + been + czasownik z końcówką ing

Will you have been saving for your house for 5 months by the beginning of May?

KIEDY używany jest ten czas?

•    Kiedy chcesz podkreślić długość trwania czynności DO KONKRETNEGO PUNKTU LUB WYDARZENIA w przyszłości.
I will have been cleaning my kitchen for 3 hours before my husband comes back home. –  Będę sprzątać kuchnię przez 3 godziny zanim mój mąż wróci do domu.

Nie oznacza to, że skończę ją sprzątać. Gdybym powiedziała: “I will have cleaned my kitchen before my husband comes back home” wówczas oznaczałoby to sytuację dokonaną, czyli “Posprzątam (skończę!) kuchnię zanim mąż wróci do domu”.

I zdanie ze specjalnej historyjki dla Was ode mnie! 🙂 Codziennie pojawi się nowe zdanie, będące kontynuacją opowiadania… 🙂

This is Johnny. Johnny has never been abroad. Before he started to live in a big city, he had always dreamt of setting off on a journey around the world. He is pretty sure he will have visited all the countries in the world by the time he settles down and has a family. He has been working on his travel plan for the last few months. Before he started preparing his plan, he had been dwelling on his trip for quite a long time. He must save some money. By the end of this month he will have been saving money for his dream trip for 6 months.
He must save some money. By the end of this month he will have been saving money for his dream trip for 6 months. – Musi oszczędzić pieniądze. Do końca tego miesiąca będzie już odkładał pieniądze na swoją wymarzoną podróż przez 6 miesięcy. (ale wcale nie skończy odkładać w tym miesiącu! Potrzebuje znacznie więcej pieniędzy, więc będzie odkładał dalej. Nie wiemy jak długo. Wiemy tylko, że do końca tego miesiąca minie pół roku odkąd zaczął składać!)

TWOJE ZADANIE NA DZIŚ!

1. Create more sentences with this tense. Stwórz więcej zdań z tym czasem.

(jeśli chcesz, żeby Twój komentarz został poprawiony i chcesz uzyskać informację zwrotną o Twojej wypowiedzi pisemnej, możesz skorzystać z opcji Komentarzy na Vagaru. Możesz tam komentować i pisać po angielsku na aktualne tematy w Nauce Samodzielnej, a możesz też zadawać ważne dla Ciebie pytania związane z użyciem angielskiego.)

2. Naucz się dzisiejszych zdań przykładowych. Naucz się ich w kontekście SWOJEGO ŻYCIA. Zapisz sobie dokładnie w jakich sytuacjach możesz stosować zdania w kontekstach, które dzisiaj poznałeś. Skoncentruj się tylko na tych konkretnych sytuacjach. Mów do siebie. Zapisuj. Mów po cichu i na głos. Podejdź do nich świadomie.

 

Jeśli chcesz mieć wszystkie czasy w jednym miejscu w formie PDF z dodatkowymi ćwiczeniami i fiszkami, możesz je mieć w moim Ebooku “Angielskie Czasy Raz Na Zawsze“. Jeśli jesteś na Vagaru, wejdź w Strefę Zniżek i odbierz swój kod rabatowy na e-booki! 🙂

Jeśli jeszcze nie ma Cię u mnie na Instagramie, wpadnij i zobacz kiedy będzie nowe wyzwanie z angielskim na żywo! 🙂instagram.com/aggie.bialy

Najważniejsza jest praktyka całych zdań i zwrotów w użyciu. I dopuszczenie możliwości błędów. Rozmowa po angielsku z innymi osobami. Najważniejsza jest codzienna, systematyczna nauka. Wszystkie narzędzia do skutecznej nauki angielskiego znajdziesz w jednym miejscu: na Vagaru. Tam będziesz uczyć się gramatyki w realnych kontekstach, na podstawie realnych filmików anglojęzycznych poruszających aktualne i ciekawe tematy. Jednocześnie uczysz się angielskiego i zdobywasz wiedzę o świecie z super wspierającymi się ludźmi! Na Vagaru również każdego dnia poprawiane są regularnie Twoje wiadomości pisemne, dzięki czemu wiesz, jak poprawić jakie błędy! 🙂

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MarcelaGrzegorz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Grzegorz
Gość
Grzegorz

I will have been saving money for 2 months by the end of August.

I will have been dwelling of changing my job for 6 months untill end of upcoming week.

I will have been reading big collection of books for 2 weeks by the end of this week.

I will have been trying to explain my girlfriend why I cheated on her for 2 months at the end of August.

I will have been lamenting after funeral of my sister for 2 weeks at the end of this week.

Marcela
Gość
Marcela

By the end of this month I have been reading a book for 7 days.
I will have been learning English for 30 minutes before my best friend comes to me.

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!